Osteoporoz Diyeti Nedir?

Güzellik Oca 20, 2023 Yorum Yok

İlaçlar ekseriyetle osteoporozu tedavi etmek için reçete edilirken, önerilen ölçülerde kalsiyum, D vitamini, protein ve öteki besinlerle sağlıklı bir diyet sürdürmek, yeterli kemik sıhhatini desteklemek için Fazla kıymetlidir. Çok işlenmiş besinlerden, ek şekerlerden ve çok alkolden kaçınmak da Yardımcı olabilir.

Bu makale, kemik sıhhati için en yeterli yiyecekleri ve osteoporoza Yardımcı olmak için kaçınılması gereken yiyecekleri ele almaktadır.

Osteoporoz Diyeti Faydaları​

Kalsiyum, D vitamini ve protein üzere besinleri içeren istikrarlı bir diyet, daha Çok kemik erimesini önlemeye Yardımcı olur ve kırık riskini azaltır.

Kalsiyum​


, kuvvetli kemikler oluşturmak ve korumak için hayati Ehemmiyet taşır. Ömür boyunca yetersiz kalsiyum alımı, düşük kemik yoğunluğu ve yüksek kırık oranları ile bağlantılıdır. Diyetinizde gereğince kalsiyum tüketmediğinizde, bedeniniz kalsiyumu kemiklerinizden çeker ve bu da kemik erimesine katkıda bulunabilir.

Kimi bireyler kullanması gerekse de, dikkatle ve hekim nezaretinde kullanılmalıdırlar. Çalışmalar, kalsiyum desteklerini artan böbrek taşı, kolon polipleri (kalın bağırsakta Ufak büyümeler) ve kalp hastalığı riskine bağlamıştır.

İyi diyet kalsiyum kaynakları şunları içerir:

 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Lahana, ıspanak ve karalahana üzere koyu, yapraklı yeşil sebzeler
 • Soya peyniri
 • Fındık ve tohumlar
 • Bakliyat
 • Somon ve sardalya
Günlük Önerilen Kalsiyum Alımı
51 ıslak ve üstü bayanların günlük 1.200 miligram kalsiyuma gereksinimi varken, erkeklerin 1.000 miligrama muhtaçlığı var. 70 yaşından sonra, erkekler ve bayanlar günde 1.200 miligrama gereksinim duyar.

D vitamini​


Kalsiyumu emmek ve kasları kuvvetli tutmak için bedeninizin D vitaminine gereksinimi vardır. Düşük düzeyleri, osteoporoz ve kırık kemiklere yol açabilen azalmış kemik yoğunluğu ile alakalıdır.

D vitaminini güneş ışığından ve D vitamini açısından Varlıklı besinlerden alabilirsiniz. Bununla birlikte, Fazla az Besin doğal olarak D vitamini bakımından zengindir. En âlâ kaynaklar alabalık, somon yahut ton balığı üzere yağlı balıkların eti ve balık karaciğeri yağlarıdır.

D vitamininin diğer diyet kaynakları şunları içerir:

 • Ciğer
 • Mantarlar
 • Yumurta sarısı
 • Sardalya
 • Çedar peyniri
Günlük Önerilen D Vitamini Alımı
70 ıslak ve altındaki bireyler günlük 600 IU (uluslararası birim) D vitamini tüketmelidir. 70 yaşın üzerindeki şahıslar, günlük tüketimlerini 800 IU’ya çıkarmalıdır.

Protein​


Yekün kemik hacminizin yaklaşık %50’si ve kemik kütlenizin yaklaşık üçte biri proteinlerden oluşur. Diyet proteini, kemik oluşumu için Gerekli bir hormon olan insülin gibisi büyüme faktörü I’in (IGF-I) salgılanmasını ve tesirini tesirler.

Bir vakitler Fazla Çok proteinin negatif bir kalsiyum istikrarına ve kemik kaybına neden olabileceğine inanılırken, kimi araştırmalar protein açısından Güçlü bir diyetin kâfi kalsiyum alımıyla birleştiğinde kemik sıhhati için Gerekli olduğunu öne sürüyor.

İyi diyet protein kaynakları şunları içerir:

 • yağsız et
 • Deniz ürünleri
 • Yumurtalar
 • Fasulye
 • bakliyat
 • Fındık ve tohumlar
Ne Kadar Proteine Gereksinimim Var?
Birçok uzman, her öğünde yaklaşık 20-25 gram yüksek kaliteli protein iç olmak üzere, günlük gövde yükünün kilogramı başına 1.0-1.2 gramlık bir diyet proteini alımını önermektedir.

Diğer Besinler​

Meyve ve sebzeler açısından Güçlü beslenme modelleri, daha yüksek kemik mineral yoğunluğu ile alakalıdır.

Kemik sıhhatinde rol oynayan meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan vitaminler ve mineraller şunları içerir:

 • Potasyum
 • K vitamini
 • C vitamini
 • Karotenoidler

Osteoporoz Diyeti Nasıl Yapılır?​


Osteoporoz için âlâ bir diyet, kemik sıhhatini destekleyen Çeşitli besinleri içerir. özel bir esas yoktur, fakat günlük olarak optimum ölçüde vitamin, mineral, protein ve öbür hayati besin hususlarını sağlamak için besleyiciliği ağır yiyecekler yemeye çalışın.

Çalışmalar, önerilen günlük kalsiyum alımını ve Akdeniz biçimi bir diyeti karşılayan bir kalsiyum alımının, güzel kemik sıhhatinin korunmasında ve osteoporozun önlenmesinde tesirli olabileceğini düşündürmektedir.

Akdeniz diyetinde yüksek ölçüde meyve, zerzevat, baklagiller, kuruyemişler, kepekli tahıllar, balık, deniz eserleri ve sızma zeytinyağı yer alır. Kırmızı ette ekseriyetle düşüktür.

Ya Vegan Diyeti Uygularsam?
Koyu, yapraklı yeşillikler, renkli sebzeler, fasulye ve kuruyemiş yemenin yanı Dizi makul bir mühlet güneşte vakit geçirmek, günlük protein, kalsiyum ve D vitamini ihtiyaçlarınızı süt yahut et eserleri olmadan karşılamanın yeterli yollarıdır.

Kaçınılması, Sonlandırılması yahut Değiştirilmesi Gereken Yiyecekler​


Ek şeker, tuz, ultra işlenmiş besinler, kafein ve alkol üzere birtakım besinlerin çok tüketimi kemik erimesine neden olabilir ve osteoporoz riskinizi artırabilir.

Ultra İşlenmiş Gıdalar​

Bir çalışma, Kırmızı ve işlenmiş et, rafine tahıllar ve tatlılar açısından Güçlü diyetlerin daha düşük kemik mineral yoğunluğu ve daha yüksek kırık riski ile kontaklı olduğunu buldu.

Öbür bir çalışma, peynir, patates kızartması, işlenmiş et, hamur işleri, pizza, atıştırmalıklar ve rafine edilmiş tahıllar üzere ultra işlenmiş besinlerde yüksek diyetleri öbür diyetlere kıyasla daha düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirdi.

temel olarak işlenmiş besinlerden elde edilen yüksek yağ alımı, bağırsakta kalsiyum emilimini direkt maniler. Tıpkı vakitte sizi, kemik sıhhatini da Olumsuz etkileyebilecek için daha Aka bir risk altına sokar. Yüksek yağlı işlenmiş besinleri avokado ve zeytinyağı üzere sağlıklı yağlarla değiştirmek de sağlıklı kilonuzu korumanıza Yardımcı olabilir.

Tuz ve Şeker​

Çok Çok tuz, bedeninizin idrarla attığı kalsiyum ölçüsünü artırabilir. Günde yaklaşık 1 çay kaşığı sofra tuzuna eşit olan 2.300 miligramdan daha az tüketmeyi hedefleyin.

Ek şekerlerin çok tüketimi, bağırsakta kalsiyum emilimini azaltarak, kalsiyum ve magnezyumun idrarla atılımını artırarak ve kemik oluşumunu bozarak osteoporoz riskini artırabilir.

Birçok gazlı içecek, kemik mineralizasyonunu önleyebilen şeker ve fosforik asit katkı unsurları bakımından yüksektir.

Kafein​

, kalsiyum emilimini engelleyebilir. Bununla birlikte, kemik sıhhati üzerindeki tesirlerini destekleyen deliller sonlu kalmaktadır.

Bir çalışma, 800 miligram kafein tüketiminin, dokuz saat boyunca plaseboya (kafein içermeyen bir madde) kıyasla böbrekler tarafından elimine edilen kalsiyumda %77’lik bir artışla sonuçlandığını buldu. Öbür bir araştırma, sistemli olarak kahve içen şahısların, kahve içmeyenlere nazaran daha yüksek kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğunu buldu.

Kahve tiryakisiyseniz, kalsiyum açısından Varlıklı yiyecekler yediğiniz sürece günde iki ila üç fincan hedefleyin. Kafein alımını azaltmak için kafeinli içecekleri aromalı su yahut kafeinsiz kahve yahut çay ile değiştirin.

Alkol​

Aşırı alkol tüketimi, kalsiyum istikrarına ve bedenin doğal D vitamini üretimine müdahale eder. Alkolizmli şahıslarda kemik oluşumunu azaltabilen yüksek seviyede kortizol bulunur.

Çok içme hem erkeklerde hem de bayanlarda hormon eksikliklerine neden olabilir. Erkekler, kemik oluşumuyla temaslı bir hormon olan testosteronu daha düşük ölçülerde üretebilir. Bayanlar, östrojen düzeylerini azaltabilen ve osteoporoz riskini artırabilen sistemsiz adet döngüleri yaşayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir