Daha Az Stresli Bir Yeni Yıl İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek

Güzellik Oca 19, 2023 Yorum Yok

Gerilim, hem dışsal (para ve bağlar gibi) hem de içsel (düşünceleriniz ve hisleriniz gibi) faktörlerden kaynaklanır. Gerilim nöbetleri faydalı olabilir; örneğin, tehlikeden kaçınmamıza Yardımcı olduğunda yahut muhakkak durumlarda yeterli performans göstermemiz için bizi motive ettiğinde.

Bununla birlikte, kronik gerilim uyku sıkıntılarına, iştahsızlığa, arkadaşlar ve aile ile sinirliliğe yol açabilir. Vakitle, gerilimi tesirli bir biçimde yönetememek, hafıza, biliş, bağışıklık sıhhati, kardiyovasküler sıhhat ve gastrointestinal işlev üzerindeki Olumsuz tesirlerle ilişkilendirilmiştir.

Gerilimsiz bir hayat yaşayacağınızdan emin olmanın hiçbir yolu yok, lakin birtakım araştırmalar, diyetinize makul yiyecekleri iç etmenin, travma vakitlerinde bile size Yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Antrenman yapmak, meditasyon yapmak ve gereğince kaliteli uyku almak üzere gerilimi azaltan Ömür biçimi alışkanlıklarını benimsemenin yanı sıra, gerilimi doğal olarak yönetmenize (veya en azından sizi daha Çok gerilime sokmadan bedeninizi beslemenize) Yardımcı olabilecek altı gıdayı burada bulabilirsiniz.

Stres Azaltan 6 Yiyecek​

1. Ceviz​


Ceviz, birçok tarife tatmin edici bir çıtırlık ve lezzetli bir tat verir. Çalışmalar, koz yemenin gerilim idaresi kısmında de kimi yararlar sağlayabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar iki Küme üniversite öğrencisini (16 hafta boyunca günde 60 gram koz yiyenlerin) karşılaştırdıklarında, koz yiyenlerin şunları deneyimlediğini buldular:

  • Kendi kendine bildirilen ruh sıhhati durumunun belirteçlerinde iyileştirmeler
  • Stres biyobelirteçlerinde azalma ve kız öğrencilerde bağırsak bakterilerinin çeşitliliğinin korunması iç olmak üzere akademik gerilimin kimi Olumsuz tesirlerine karşı gözetici bir etki
  • Uzun vadede uygunlaştırılmış kendi kendine bildirilen uyku puanları

Ceviz içeren yeme kalıplarının beyni yahut ruh sıhhatini nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için daha Çok araştırmaya gereksinim duyulsa da, cevizlerin eşsiz bir biyoaktif besinler ve fitokimyasallar matrisine sahip olduğunu biliyoruz.

Aslında , porsiyon başına (2,5 g/oz) kusursuz bir omega-3 ALA kaynağı olan Biricik yemiştir; bu, araştırmacıların çalışmalarında kimi zihinsel sıhhat faydaları görmelerinin bir nedeni olabilir.

2. Avokado​


Avokado gerilim düzeyinizi düşürmenize Yardımcı olacak en uygun yiyeceklerden biri olabilir. Avokado doğal bir magnezyum kaynağıdır ve magnezyum eksikliğinin bedeni gerilime karşı daha hassas hale getirebileceğine dair ispatlar vardır.

Bir avokado yemenin gerilimsiz bir gün için biletiniz olduğunu direkt gösteren kaliteli araştırma datalarını bulmakta zorlanacaksınız, lakin avokado üzere magnezyum açısından Güçlü yiyecekler Yemek bu gayesi destekleyebilir.

Avokado hayranı değilseniz, bitter çikolata, süt eserleri ve kuruyemişler de bedeninizi bu Kıymetli mineralle besleyebilir.

3. Somon​


Somon, DHA yağ asitlerinin en düzgün diyet kaynaklarından biridir. Diyetinizde bu “sağlıklı yağ” dan gereğince almak, daha âlâ gerilim direnci ve öbür Olumlu zihinsel sıhhat tesirleri ile ilişkilidir.

Ayrıyeten , bir porsiyon somonda B vitaminleri ve da iç olmak üzere birçok Öbür gerilim idaresi besin hususu alacaksınız.

4. Yeşil çay​


Yeşil çay, sıhhatinizi farklı formlarda destekleyen doğal bitki bileşiklerine sahiptir. Yeşil çayda bulunan bir bileşik, L-theanine ismi verilen bir amino asittir. Bu, ruh hali, biliş ve azaltılmış gerilim ve Kaygı gibisi semptomlardaki gelişmelerle alakalıdır.

Bir fincan yeşil çayın tadı olağanüstüdür ve ister sıcak ister buzlu olsun, size bu yatıştırıcı bileşikleri sağlar.

5. Çikolata​


Pek Fazla insanın gerilimli hissettiklerinde neden çikolatayı canlarının çektiğinin bilimsel bir açıklaması olabilir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca günde 40 gram bitter ve sütlü çikolata tüketmenin iştirakçilerin algılanan gerilimini azaltmanın tesirli bir yolu olduğunu buldu.

Çikolatanın gerilim azaltıcı tesiri, kakao polifenolleri ile bağlantılı olabilir. Yüksek gerilimli şahıslarda ve olağan gerilim seviyesine sahip şahıslarda gerilimi azalttığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, çikolata seçiminin rengi kıymetlidir – bu kuvvetli polifenolleri ak çikolatadan alamazsınız. Kakao yüzdesi daha yüksek olan çikolata size bu polifenolleri verir ve ekseriyetle daha az şeker içerir.

6. Meyve ve sebzeler​


Gün içinde daha Çok meyve ve zerzevat yemenin sıhhate pek Fazla yararı vardır ve hayatın gerilim etkenleriyle başa çıkmanıza Yardımcı olur.

Araştırmaya nazaran, bir meyve yahut sebzeyi başkasına tercih etmenin gerilim düzeyleri üzerinde Değerli bir tesiri yok üzere görünüyor. Bununla birlikte, daha Çok Eser yemek, kimi beşerler için daha düşük gerilimle alakalı görünmektedir.

Örneğin, iştirakçilerin günlük gerilim raporlarını ve Eser alımlarını inceleyen bir 2021 araştırması, daha yüksek gerilim seviyelerinin o gün daha az meyve ve zerzevat yemekle temaslı göründüğünü buldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir