Kadınların Aldatma Nedenleri

Aşk/İlişkiler Ağu 18, 2022 Yorum Yok

Erkekler aldatan bir tür olarak dillere düşmüş olsa da yapılan son araştırmalar kadınların da aldatma oranlarında artış olduğunu ortaya çıkardı. Aldatılmanın tarihi insan ilişkileri kadar eski olsa da sosyologlar ve psikologlar bunun nedenlerini yüzyıllardır araştırmaya devam ediyorlar. Aldatmak hem toplumsal hem de psikolojik bir durumdur. O yüzden toplumsal baskılar aldatmayı cazip kılarken, psikolojik olarak kendi içimizde yaşadığımız sorunlar, kompleksler de aldatmayı zorunlu hale getirmektedir.

Aldatmak bu açıdan birçok araştırmacının da ilgisini çekmiştir. Aldatma denilince akla direk erkekler gelse de kadınların da son 20 yılda sadakatsizleştiği ve aldatma oranlarını %40’a çıkardığını yapılan araştırmalar sonucunda biliyoruz. Aldatmayan kadın ve aldatmayan erkek yine aldatmaz ancak kadınlar da aldatma konusunda iddialı görünüyor. Bu rakam bu hızla devam ederse kadınların aldatma oranı erkeklerinkiyle başa baş gelecek gibi görünüyor.

Kadınlar Neden Aldatır?

Aldatmak dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir inanç sisteminde, hiçbir ülke rejiminde kabul edilmeyen ve etik bulunmayan bir durumdur. Genelde sosyolojik ve psikolojik bazı durumlardan dolayı kişiler aldatma eğilimine yönelirler. Aldatan kadın ya da erkek incelendiğinde çok sağlıklı bir tablo ortaya koymamaktadırlar. Yüzde 80’i psikolojik nedenlere dayanır. Aldatmanın kalanı da diğer toplumsal nedenlere dayanmaktadır.

Aldatmak insanın heyecanlanmasına neden olduğu için vazgeçilmez bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bir kere aldatan her zaman aldatabilir çünkü o heyecanı bir kere tatmıştır. Aldatan kişiler biraz aşağılık kompleksli insanlardır. Hayatı ve ilişkileri güç dengesine oturturlar ve kendilerini güçsüz hissettikleri için de kendi güçlerini ortaya koyabilecekleri bir kaçış noktası ararlar. Bu kaçış noktası da aldatmadır. Partnerine karşı kendini zayıf hisseden bir erkek ya da kadın karşı tarafı aldatarak kendi gücünü ispatlama peşindedir. Aldatan kişi çok fazla psikolojik soruna sahiptir. Aşağılık kompleks de bunlardan sadece biridir. Ayrıca bu kişilerde vicdani hisler ve etik anlayış olmadığı için hayvan içgüdüsü ile hareket etmektedir. İnsani denebilecek hiçbir vasıf aldatan kişide bulunmamaktadır. Aldatan kişiler yaptıkları işten dolayı vicdan azabı da duymazlar. Duyduklarını söylüyorsa bilin ki yalan söylüyordur çünkü dürüst olmak aldatan kişinin kitabında yazmak. Onlar dürüstlüğü de bilmedikleri için bilin ki size pişman olduğunu söyleyerek yalan söylüyordur.

Aldatan kişi kim olursa olsun kesinlikle affedilmemelidir. Aldatan kişiye yapılacak en güzel şey bildiğiniz iyi bir psikiyatristin kartını uzatmak olacaktır. İnsani değerler psikiyatra giderek ulaşılmaz ama belki sorunlarının farkına vararak biraz kendini düzeltme yoluna gidebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir