Kadınlar kalça kırığı riskini nasıl azaltabilir?

Güzellik Oca 08, 2023 Yorum Yok

Yeni araştırmaya nazaran, protein alımını artırmak ve sistemli olarak çay yahut kahve içmek, bayanların kalça kırığı riskini azaltmasının bir yoludur.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’ndeki Besin bilimcileri, için günde 25 gram protein artışının, bayanların kalça kırığı riskinde ortalama %14’lük bir azalma ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Şaşırtan bir biçimde, içtikleri her fazladan çay yahut kahvenin riskte %4’lük bir azalma ile kontaklı olduğunu da keşfettiler.

Clinical Nutrition mecmuasında yazan araştırmacılar, düşük kilolu bayanlar için esirgeyici yararların daha Çok olduğunu ve günde 25 gr protein artışının risklerini %45 oranında azalttığını belirttiler.

Protein rastgele bir biçimde olabilir: et, süt eserleri yahut yumurta; ve fasulye, fındık yahut baklagillerden bitki bazlı bir diyet uygulayan beşerler için. Üç ila dört yumurta, bir biftek yahut somon kesimi üzere yaklaşık 25 g protein sağlar. 100 gr tofu yaklaşık 17 gr protein sağlar.

Çalışma kümesindeki bayanların %3’ünden biraz fazlası kalça kırığı yaşadı.

Gözlemsel çalışma

Araştırma – Besinler, besinler ve kalça kırığı riski: Orta İhtiyar bayanlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma – 26.000’den Çok bayanın geniş bir gözlemsel tahliline dayanıyor.

Gözlemsel bir çalışma olarak, araştırmacılar ve sıhhat faktörleri ortasındaki bağlantıları tespit edebildiler. Direkt Sebep ve sonucu ayıramadılar.

Araştırmayı yöneten Leeds Besin Bilimi ve Beslenme Okulu’nda doktora araştırmacısı olan James Webster şunları söyledi: “Dünya çapında, kalça kırılmasının bireylere ve toplumlara maliyeti Fazla büyük.

“Kalça kırığı ekseriyetle diğer kronik hastalıklara, bağımsızlık kaybına ve erken vefata yol açabilir. Birleşik Krallık’ta NHS’ye yıllık maliyet 2 ila 3 milyar sterlin ortasındadır.

“Diyet, insanların sağlıklı kemik ve kasları koruyarak kendilerini korumak için değiştirebilecekleri bir faktördür. Bu çalışma, Besin ve besin alımı ile kalça kırığı riski ortasındaki münasebetleri araştıran birinci çalışmalardan biridir ve kalça kırıkları hastane kayıtları aracılığıyla yanlışsız bir halde tanımlanmıştır.

“Sonuçlar, daha yüksek protein, çay ve kahve alımı ile düşük risk ortasındaki temaslara dair ispatlarla birlikte, diyetin hangi istikametlerinin bayanlarda kalça kırığı riskini azaltmada faydalı araçlar olabileceğini vurguluyor.”

Proteinler ömrün Temel Bina taşlarıdır ve kemik sıhhatine katkıda bulunmanın yanı Dizi hücrelerin, dokuların ve kasların düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Birleşik Krallık’ta önerilen protein alımı, günlük gövde tartısının kilogramı başına 0,8 g’dır; bu, birtakım beslenme uzmanlarının Fazla düşük olduğuna inandığı bir sınırdır. Çalışmanın ortaya koyduğu üzere, daha yüksek protein tüketimine sahip bireylerin kalça kırığı riskinde bir azalma vardı. Bununla birlikte, Fazla yüksek protein alımları – alımın 2 ila 3 g protein/kg gövde ağırlığı/gün’den Çok olduğu durumlarda – Olumsuz sıhhat tesirlerine sahip olabilir. Çalışma, bu Fazla yüksek protein alım düzeylerini keşfedemedi.

Leeds’te Beslenme Epidemiyolojisi Kümesine liderlik eden ve araştırmayı denetleyen Profesör Janet Cade şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta birden fazla insan kâfi ölçüde protein tüketir, lakin vejetaryenler yahut veganlar üzere makul kümelerin protein alımlarının olağan olup olmadığını Denetim etmesi gerekir. sıhhat için gereğince yüksek.”

Düşük kilolu bayanlar neden daha Çok risk azalması görebilir?​

Düşük kilolu bayanların kemik mineral yoğunluğunun ve Kas kütlesinin azalması daha beklenen olabilir. Başta protein olmak üzere Çeşitli Besin ve besin unsurlarının alımının arttırılması, kemik ve Kas sıhhatinin kurulmasına yahut eski haline getirilmesine Yardımcı olarak, sağlıklı yahut çok kilolu bayanlara nazaran zayıf kilolu bayanlarda kalça kırığı riskini daha Çok azaltmaya Yardımcı olabilir. Lakin araştırmacılar, bu bulgunun bunu doğrulamak için daha Çok araştırmaya gereksinim duyduğunu belirtiyor.

Çay ve kahve, kemik sıhhatinin korunmasına Yardımcı olabilecek polifenoller ve fitoöstrojenler ismi verilen biyolojik olarak faal bileşikler içerir.

Profesör Cade şunları ekledi: “Çay ve kahvenin Birleşik Krallık’ın en sevdiği içecekler olduğu göz önüne alındığında bu Değişik bir bulgu. Bu içeceklerin kemik sıhhatini nasıl etkileyebileceği hakkında daha Çok bilgiye muhtaçlığımız Mevcut lakin bu, kemiklerimizde bulunan ölçüsünü artırmak yoluyla olabilir. “

Birleşik Krallık Bayan Kohort Çalışması​

Çalışmada kullanılan datalar, 1995 ile 1998 yılları ortasında iştirakçileri toplayan BK Women’s Cohort Study’den alınmıştır. Çalışmaya girdikleri tarihte, bayanlar 35 ile 69 yaşları ortasındaydı.

İşe alım sırasında, diyetleri ve Ömür biçimleri hakkında anketler doldurmaları istendi. Bu bilgi daha sonra takip eden yirmi yılda kaç kişinin kalça kırığı geçirdiğini yahut kalçasının değiştirildiğini ortaya çıkaran hastane kayıtlarıyla ilişkilendirildi.

Çalışmaya katılan 26.318 bayandan 822’sinde, yani %3,1’inde kalça kırığı tespit edildi.

Yiyecekler, besinler ve kalça kırığı riski: Hepsi Leeds Üniversitesi’nden James Webster, Dr Darren C. Greenwood ve Profesör Janet E. Cade tarafından orta İhtiyar bayanlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma.

Kaynak:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir