Fındık, badem kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir

Güzellik Oca 08, 2023 Yorum Yok

Güney Avustralya Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, kilo vermek asla kırılması kolay bir koz değildir, fakat bir avuç badem Çok kiloları Irak tutabilir.

Bademlerin iştahı nasıl etkileyebileceğini inceleyen araştırmacılar, 30-50 gramlık bir badem atıştırmasının, insanların her gün tükettikleri kilojoule sayısını azaltmalarına Yardımcı olabileceğini buldu.

Avrupa Beslenme Mecmuası’nda yayınlanan çalışma, güç muadili bir karbonhidrat atıştırmalığının bilakis badem tüketen şahısların bir sonraki öğünde güç alımlarını 300 kilojoule (çoğu abur cuburdan gelen) azalttığını buldu.

UniSA’nın , Beslenme ve Aktivite Araştırmaları Birliği’nden (ARENA) Dr Sharayah Carter, araştırmanın kilo idaresi için değerli bilgiler sağladığını söylüyor.

Dr Carter, “Aşırı kilo ve oranları, Değerli bir Kamu sıhhati meselesidir ve daha güzel hormonal Cevap yoluyla iştahı modüle etmek, kilo idaresini teşvik etmenin anahtarı olabilir” diyor.

“Araştırmamız, iştahı düzenleyen hormonları ve fındıkların – Özellikle bademlerin – iştah denetimine nasıl katkıda bulunabileceğini inceledi.”

“Badem yiyen insanların iştahı düzenleyen hormonlarında değişiklikler yaşadıklarını ve bunların Besin alımının azalmasına (300 kJ) katkıda bulunmuş olabileceğini bulduk.”

Avustralya’da her üç yetişkinden ikisi (12,5 milyon) çok kilolu yahut obezdir. Global olarak, dokuz milyar yetişkin çok kilolu ve bunların 650 milyonu obez.

Çalışma, badem yiyen şahısların yüzde 47 daha düşük C-peptit reaksiyonlarına sahip olduğunu buldu (bu, insülin hassaslığını artırabilir ve ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilir); ve daha yüksek düzeylerde glikoza bağımlı insülinotropik polipeptit (%18 daha yüksek), glukagon (%39 daha yüksek) ve pankreatik polipeptit reaksiyonları (%44 daha yüksek). Glukagon beyne tokluk sinyalleri gönderirken, pankreatik polipeptit sindirimi yavaşlatarak Besin alımını azaltabilir ve her ikisi de kilo kaybını teşvik eder.

“Bademler , lif ve doymamış yağ asitleri açısından zengindir, bu da doygunluk özelliklerine katkıda bulunabilir ve neden daha az kalori tüketildiğini açıklamaya Yardımcı olabilir.”

Bu çalışmanın bulguları, badem yemenin insanların güç alımında Ufak değişiklikler yarattığını gösteriyor, Dr Carter bunun uzun vadede klinik tesirleri olabileceğini söylüyor.

Dr Carter, “Küçük, Olumlu Ömür biçimi değişikliklerinin bile daha uzun bir müddet boyunca tesiri olabilir. Küçük, sürdürülebilir değişiklikler yaptığımızda, uzun vadede genel sıhhatimizi uygunlaştırma olasılığımız daha yüksektir” diyor.

“Badem, günlük diyete iç etmek için mükemmel, sağlıklı bir atıştırmalıktır. Artık, bademlerin sırasında iştahı nasıl etkileyebileceğini ve uzun vadede kilo idaresine nasıl Yardımcı olabileceğini görmekten heyecan duyuyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir