Hamileyken önerilen miktardan daha az kafein bile çocuğunuzun hayatını etkileyebilir

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Oca 08, 2023 Yorum Yok

Yeni bir araştırmaya nazaran güne bir fincan sıcak kafeinli kahve yahut çay ile başlamak kimilerine olağan gelebilir, lakin Hamile insanların çocukları için Olumsuz tesirleri olabilir.

Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmaya nazaran, doğumdan Evvel az ölçüde kafeine maruz kalan çocukların, hamileyken kafein tüketmeyen şahısların çocuklarından ortalama olarak daha kısa olduğu bulundu.

Bir perinatal araştırma uzmanı olan Dr. Jessica Gleason’a nazaran, anne rahminde kafein tüketen ebeveynlerin çocuklarının 4 yaşında Ebeveyn babaları kullanmayanlara nazaran daha kısa olduğu gösterildi ve ortadaki ayrım her Yıl 8 yaşına kadar genişledi.

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sıhhati Enstitüsü’nde araştırma vazifelisi olan Gleason, “Açık olmak gerekirse, bunlar Fazla Aka uzunluk farklılıkları değil, lakin hamilelik sırasında kafein tüketen şahısların çocukları ortasında bu Ufak farklılıklar var” dedi.

American College of Obstetricians and Gynecologists şu anda gebeyken kafein tüketimini günde 200 miligramın altına düşürmeyi öneriyor.

Cleveland Clinic’e nazaran , bir fincan kafeinli çay tipik olarak yaklaşık 75 miligram kafein içerir, bir fincan Amade kahve yaklaşık 100 miligrama sahiptir ve bir fincan filtre kahve yaklaşık 140 miligrama sahiptir. Ve çikolatada bile yaklaşık 31 miligram kafein var.

Lakin en nihayet çalışmada bulunan farklılıklar, gebeyken günde yarım fincandan az kahve içen ebeveynlerin çocuklarında bile bulundu – var yönergelerin Fazla altında, Gleason dedi.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve biyoistatistik profesörü olan Dr. Gavin Pereira’ya nazaran, bu çalışmanın annenin kafein tüketimi ile çocuk uzunluğu ortasındaki nedenselliği tesirli bir formda gösterip göstermediği net değil. Pereira araştırmaya iç değildi.

Pereira, Science Media Centre’a yaptığı açıklamada, “Bu çalışmada gözlemlenen korelasyon, hem kafein tüketimi hem de büyüme kısıtlamasının ortak bir nedeninin varlığıyla açıklanabilir, Örneğin yoksulluk, gerilim ve beslenme faktörleri” dedi.

Neden daha Ufak uzunluk tasası?​


Erken çocukluktaki daha kısa uzunluk yetişkinlikte de devam ederse, bu çocukların daha Ufak uzunlukla bağlı kalp hastalığı ve diyabet üzere Üzücü kardiyometabolik sonuçlarla müsabaka bahtı olacaktır.

Lakin farkın yetişkinlikte de devam edip etmeyeceğini bilmenin bir yolu yok ve bunun üzere nüfus sonuçlarına odaklanan araştırmalar, ferdî ailelerin paniğe kapılması için bir neden değil, dedi Gleason.

Gleason, bu nüfus seviyesindeki eğilimlerin, kuruluşların tavsiyelerini yine değerlendirmeleri için öbür araştırmalarla Bir arada ele alınması gerektiğini söyledi.

Gleason, geçmişte sırasında kafein tüketmenin fetüsü etkileyip etkilemediğine dair tutarsız çalışmalar olduğunu, fakat nihayet yıllarda ispatların bir ortaya geldiğini söyledi.

var bütün araştırmaları gözden geçiren 2015 tarihli bir meta-analiz, kafein tüketimi ile daha Ufak doğum boyutu ortasında bir doz karşılığı bağı olduğunu buldu. Ve 2020’de yapılan bir çalışma, gelişmekte olan bir fetüs için güvenli bir kafein düzeyi olmadığını ortaya koydu.

Kafein nasıl kesilir?​

Gleason’un uyardığı panik olmasa bile, kimi beşerler kafeini azaltmak isteyebilir ve sonra bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu görebilir.

Unutmayın, kafein kahve, çay, alkolsüz içecekler ve güç içecekleri yanı Dizi kakao ve çikolatada da bulunur. Güçlendirilmiş atıştırmalık yiyeceklerde, kimi güç barlarında ve hatta kimi ağrı kesici ilaçlarda da bulunur.

Değişiklikler ruh halinizi yahut tıbbi durumlarınızı etkileyebileceğinden, rastgele bir Kıymetli Ömür biçimi yahut diyet değişikliğini her Vakit Evvel hekiminizle görüşmeyi unutmayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir