Doğurganlık için Akdeniz Diyeti

Güzellik Oca 08, 2023 Yorum Yok

Meyve, zerzevat ve baklagillere vurgu yapan Akdeniz diyeti, çoklu sıhhat faydaları nedeniyle uzun müddettir alkışlanmaktadır. Artık, yeni araştırmalar kısırlığın üstesinden gelmeye Yardımcı olabileceğini gösteriyor, bu da onu Hamile kalmaya çalışan çiftler için müdahaleci olmayan ve Müsait maliyetli bir strateji haline getiriyor.

Monash Üniversitesi, Sunshine Coast Üniversitesi ve Güney Avustralya Üniversitesi tarafından yürütülen inceleme, Akdeniz diyetinin erkeklerde doğurganlığı, Yardımcı üreme teknolojisi (ART) muvaffakiyetini ve sperm kalitesini güzelleştirebileceğini buldu.

Spesifik olarak, araştırmacılar, bir Akdeniz diyetinin anti-inflamatuar özelliklerinin çiftlerin Hamile kalma bahtlarını artırabileceğini belirlediler.

Kısırlık, dünya çapında 48 milyon çifti ve 186 milyon kişiyi etkileyen global bir sıhhat sıkıntısıdır.

UniSA araştırmacısı Dr Evangeline Mantzioris, beslenmeyi değiştirmenin invaziv olmayan ve doğurganlık sonuçlarını güzelleştirmek için potansiyel olarak tesirli bir yol olduğunu söylüyor.

Dr Mantzioris, “Bebek sahibi olmaya karar vermek hayattaki en Aka kararlardan biridir, fakat işler planlandığı üzere gitmezse, her iki partner için de Fazla gerilimli olabilir” diyor.

“Araştırmalar inflamasyonun sperm kalitesini, adet döngülerini ve implantasyonu etkileyerek hem erkekler hem de bayanlar için doğurganlığı etkileyebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, bu çalışmada inflamasyonu azaltan bir diyetin — Akdeniz diyeti üzere — doğurganlığı nasıl artırabileceğini görmek istedik. sonuçlar.

“Cesaret verici bir formda, anti-enflamatuar bir diyete bağlı kalarak – Fazla sayıda çoklu doymamış yahut ‘sağlıklı’ yağ, flavonoid (yapraklı yeşil sebzeler gibi) ve hudutlu ölçüde Kırmızı ve işlenmiş et içeren – dengeli deliller bulduk. doğurganlığı geliştirebiliriz.”

öncelikle bitki temellidir ve tam tahıllar, sızma zeytinyağı, meyveler, sebzeler, fasulye ve baklagiller, fındık, otlar ve baharatları içerir. Yoğurt, peynir ve balık, tavuk yahut yumurta üzere yağsız protein kaynakları; Kırmızı ve işlenmiş etler yalnızca Ufak ölçülerde yenir.

Buna karşılık, batılı bir diyet, çok doymuş yağlar, rafine karbonhidratlar ve hayvansal proteinler içerir, bu da onu güç açısından ağır hale getirir ve lifi, vitaminler ve minerallerden mahrumdur. Tipik olarak, bir batı diyeti daha yüksek iltihaplanma düzeyleri ile bağlıdır.

Monash Üniversitesi araştırmacısı Simon Alesi, Akdeniz diyeti üzere Apse önleyici diyetler ile ortasındaki alakayı anlamanın, bir aile kurmayı uman çiftler için oyunun kurallarını değiştirebileceğini söylüyor.

Alesi, “Akdeniz diyeti Daimi olarak dünyadaki en sağlıklı diyetler ortasında sıralanıyor. Fakat bunun tıpkı vakitte Hamile kalma ve bebek sahibi olma bahtınızı artırabileceğini bilmek nihayet derece ümit verici” diyor.

“Diyetinizi değiştirmek, kısırlığı potansiyel olarak güzelleştirebilecek, müdahaleci olmayan ve Müsait fiyatlı bir stratejidir.

“Elbette daha Çok araştırma yapılması gerekiyor, fakat en azından Akdeniz diyetine geçmek sadece genel sıhhatinizi güzelleştirmekle kalmayacak, birebir vakitte Hamile kalma bahtınızı da artıracak.”

Kaynağı:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir