Ayrılıklardan Sonra Mutlu Olmanın Yolları

Aşk/İlişkiler Ağu 21, 2022 Yorum Yok

Ayrılıklardan sonra insanların çoğu hayata küser ve kendini kaybeder. Kimi içerek acısını unutmaya çalışır kimisi de çevresindekilere sarılarak bu süreci geçirmeye çalışır. Kimisi de henüz yaralarını sarmamışken bir başka aşka yelken açar.

Ayrılık Sonrası Süreç Uzmanından

Uzman Klinik Psikolog Sinem Gül Şahin ayrılıkla baş etme yöntemlerini şöyle sıralıyor:

– Ayrıldıktan sonra yeni bir ilişki yaşamak için acele etmeyin ancak yas sürecini de çok uzun tutmayın. Biz insanlar genelde 6-8 ay süre bekliyoruz. Oysa yas sürecinde büyük bir öfke çıkabiliyor. Bu öfkeli süreci ne kadar sürdürürseniz sizin için o kadar zor geçecektir.

– Ayrıldıktan sonra insanlar genelde ‘Ben zaten istemiyordum’ diye kendilerini kandırırlar. Oysa bunun böyle olmadığını bilirler. Bu süreçte kişi kendine olan güvenini kaybeder ve depresyona girer. Yas süreci 8 ay normal kabul ediliyor. Ancak daha da uzarsa bu durum anormal olmaya başlıyor demektir. Yeni insanlarla tanışma zamanı gelmiştir.

– Yas süreci uzamaya başladıysa ve elinizden birşey gelmiyorsa acilen bir klinik doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Aşk acısı kötüdür. Ayrıldıktan sonra bir boşluk hissi dolar insanın içine. Bu da çeşitli ruhsal sorunlara yol açar.

– Bu durum atlatılması zor bir durumdur. 6 ayın sonunda kişiler gündelik işlerini yapmaya devam etmeliler. Oysa yaşanılan acı uzarsa o zaman günlük hayatımıza bir engel oluşturmaktadır. Uyku isteği artar ya da uyku isteğiniz tamamen kaçarsa o zaman bir uzmana danışmalısınız.

– Bu durum kişilerde yoğun baş ağrısına ve iştah azalmalarına neden olmaktadır. Mide kasılmaları ve yoğun stres altında olmak ayrılığın verdiği fiziksel sorunlar arasındadır.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir