Aşkın Ömrü Hesaplandı

Aşk/İlişkiler Ağu 21, 2022 Yorum Yok

İngiltere’de yapılan bir araştırma aşkın ömrünü hesaplanmasını sağladı. Yüzlerce çift üzerinde yapılan araştırma sonucunda aşkın ve romantizmin ömrünün 937.5 gün olduğu ortaya çıktı.

Aşkın Ömrü Neye Göre Hesaplanıyor?

Çeşitli görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı bu bilimsel araştırmada aşkın beyin fonksiyonlarda meydana getirdiği değişimler gözlemlendi. Uzun süren bu çalışma sonucunda ise aşkın beyinde etkili olduğu süreç saptandı ve aşkın ömrü ortaya çıkartıldı.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal da aşk ve nefret gibi duyguların yoğun olduğunu, bu nedenle bu duyguların beyinde gözlemlenebilir olduğunu dile getirdi. Bu duygular beyin hareketliliğine neden oluyor ve dışa vurum açısından da beyin hareketliliği ile bu duygular benzerlik gösteriyor.

Aşk ve nefret arasında benzerlikler olsa da yine de fark var. Bu fark ise muhakeme ve aklıselimin merkezi olan beyin korteksinin aşk esnasnda etkisiz hale gelmesidir. Nefret durumunda beyin korteksinde gözlemlenebilir bir artış meydana gelmektedir. Nefret eden kişinin korteksinin çalıştığını gözlemleyebiliyoruz. Oysa aşık olan kişinin korteksinde ışık yanıyor. Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme tekniği ile aşk esnasında beyinde meydana gelen değişiklikler gözlemlenebiliyor.

Araştırmalarda romantizmin ömrünün de 937.5 gün olduğu saptanmış. Evli çiftler ilk 6 ayda el ele tutuşurken, bu oran 937.5 gün sonra iyice azalmaktadır. 3. yılını dolduran evli çiftler yıl dönümlerini kutlama zahmetine girmiyorlar.

Yapılan araştırma aşık olan kadınların beyninde birçok hareket tespit etti. Kadınlarda dikkat ve hafıza devreleri hareketlenirken erkekte ise görselliğin işlendiği alanlar hareketleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir