Ralph Lauren, kopyaladığı dizaynlar için Beatriz Gutierrez”den özür diledi

Moda Eki 23, 2022 Yorum Yok

ABD’li moda meskeni Ralph Lauren, Meksika’nın First Lady’sinin onu yerli dizaynlarını intihal etmekle suçlaması ve mahallî topluluklar için tazminat talep etmesi üzerine 21 Ekim 2022 Cuma günü Beatriz Gutierrez’den özür diledi.

ABD’li moda konutu Ralph Lauren, Meksika’nın First Lady’si Beatriz Gutierrez’den Meksika’nın yerli dizaynları kopyalamakla suçlaması ve lokal topluluklar için tazminat talep etmesi üzerine cuma günü özür diledi.

Meksika, yerli topluluklarının motifleri, nakışları ve renklerinin yabancı dizayncılar tarafından intihal dediği şeyi tertipli olarak kınıyor. Daha evvel Zara, Mango ve SHEIN üzere büyük giysi markalarına karşı şikayette bulunmuştu.

Ralph Lauren yaptığı açıklamada, “Böyle olduğu için çok üzgünüz ve her vakit olduğu üzere, nasıl daha güzelini yapabileceğimiz konusunda diyaloğa açığız.” dedi.

INSTAGRAM’DA YAYINLADI

Suçlama 20 Ekim 2022 Perşembe günü, birebir vakitte kültürel işler komitesinin lideri olan First Lady Beatriz Gutierrez’den bir Instagram gönderisi ile geldi.

RL’in dizaynının Contla ve Saltillo’daki Meksika topluluklarınınkilerle eşleştiğini söyleyen ve gönderisinde Ralph Lauren etiketli bir ceketin fotoğrafını yayınlayan Gutierrez, Instagram gönderisinde; “Hey Ralph: Meksika dizaynlarını nitekim sevdiğinizi aslında fark ettik. İntihal yapmak bildiğiniz üzere yasadışı ve ahlak dışıdır” dedi.

Gazeteci ve müellif Gutierrez kelamlarına şöyle devam etti:

“En azından kabul edin. Umarım bu işi yapan özgün topluluklara milyon dolarlık kâr için değil, sevgiyle tazminat ödersiniz”

Ralph Lauren, gönderiye cevaben yaptığı açıklamada, “Bu eserin satıldığını öğrenmek bizi şaşırttı. Takımımız aylar evvel bunun eser çizgimizde olduğunu öğrendiğinde, eseri tüm kanallardan kaldırmak için sert bir yönerge yayınladı” dedi.

Daha evvel 2020’de Fransız dizayncı Isabel Marant da Meksika’nın batısındaki yerli bir topluluğun klasik desenlerini kullandığı için özür dilemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir