Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Güzellik Eki 21, 2022 Yorum Yok

Pirinç maskesi, evde yapabileceğiniz ve doğru bir şekilde uyguladığınız zaman güzel neticeler elde edebileceğiniz bir bakım şeklidir. Çoğunlukla yaş ilerledikçe meydana gelen kırışıklıklar yüz görüntüsünü bozuyor. Asya ülkelerinde cilt bakım ürünlerinin yapımında kullanılan pirinç, evde bazı malzemeler ile birlikte kullandığında bu kırışıklıklar için harika bir çözüm yolu oluyor. Cildinizi neredeyse 10 yaş kadar gençleştirecek pirinç maskesinin yapımı ise şu şekildedir;

Malzemeler

·         3 çay kaşığı kadar pirinç

·         1 yemek kaşığı kadar bal

·         1 yemek kaşığı kadar süt

Yapılışı

Pirinç maskesi yapımında ilk olarak bir tencere içerisinde soğuk suyla birlikte pirinçleri yumuşayana kadar pişirmeniz gerekiyor. Pirinçler piştikten sonra suyunu süzün ancak bu suyu dökmeyin. Süzülen pirinçleri soğuk su ile beraber yıkayın. Elinizdeki sütü oda sıcaklığına gelene kadar ısıtın. Süt hazır duruma geldiği zaman süzdüğünüz pirinçleri sütün içerisine ekleyin. Süt ve pirinç iyice birbirine karıştıktan sonra üstüne bal eklemesi yapın.

Maskenizi hazırladıktan, yüzünüzü temizleme ürünleri ile yıkadıktan ve nemlendirdikten sonra maskeyi ufak daireler çizerek ve yumuşak bir şekilde ovarak uygulayabilirsiniz. Maske yüzünüzde 15 dakika kadar durduktan sonra yüzünüzü ayırmış olduğunuz pirinç suyu ile yıkayın. Bakım kürünü tamamladıktan biraz zaman sonra ise yüzünüzü su ile yıkayabilirsiniz.

Pirinç Maskesi Hangi Sıklıkla Kullanılır?

Cildi gençleştirmeye yarayan ve parlaklık veren pirinç maskesi çok sık kullanılması halinde cilde zarar verir. Bu sebeple pirinç maskesinin haftada 1 kez olacak şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde uygulanması durumunda 2 ay içerisinde yüzünüz pürüzsüz ve parlak bir hal alacaktır.

Bu maskeyi kullanmadan önce bir hekime müracaat edebilir ve maskenin size uygun olup olmadığını danışabilirsiniz. Pirinç içerisinde yer alan kimyasallara alerjiniz var ise pirinç maskesi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Pirinç Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Pirinç maskesini kullanmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

·         Pirinç suyu, yüzünüzdeki gözeneklerin kirden arınmasını sağlar ve çok daha yumuşak bir cilt görünümü verir.

·         Pirinç maskesinin cildi beyazlatma ve kahverengi lekelerin rengini açma gibi bazı etkileri vardır.

·         Cildinizi ölü derilerden arındırarak peeling etkisi yaratır.

·         Kırışıklıkların azalmasını sağlar.

·         Yüze ışıltılı bir görüntü verir.

·         Pirinç suyu cildinizi sıkılaştırır.

·         Siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu engeller ve böylece pürüzsüz bir yüz elde etmenize yardımcı olur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir