PCOS ile Nasıl Kilo Verilir?

Güzellik Kas 21, 2022 Yorum Yok

Üreme çağındaki her 10 bayandan yaklaşık 1’inde yaygın bir hormonal Arıza olan polikistik over sendromu (PKOS) vardır. PCOS’lu bayanlar ekseriyetle kilo vermeyi PCOS’u olmayanlara nazaran daha güç bulmaktadır. ek olarak PCOS, istemeden kilo almayı kolaylaştırabilir ve bu hudut bozucu olabilir. Bu nedenle, PKOS ile nasıl kilo verilir sorusu Fazla değerlidir.

Bu makale, PKOS kilo alımının Temel nedenlerini açıklamakta ve kilo denetiminizi yine kazanmanıza Yardımcı olacak adımları paylaşmaktadır.

PKOS ve Tesirini Anlamak​

Polikistik over sendromu, sistemsiz adet döngüleri, bir yahut her iki yumurtalıkta Ufak kistlerin oluşumu ve artan erkeklik hormonu düzeyleri ile karakterize hormonal bir bozukluktur. İnsülin direnci de PKOS’un ortak bir özelliğidir ve Arıza kısırlık da iç olmak üzere Türlü hastalıklara yol açma potansiyeline sahiptir.

Çok kilolu yahut obez olan PKOS hastaları için kilo kaybı güç olabilir. Rahim kanseri, diyabet, kalp hastalığı ve uyku apnesi gelişme riskini artırabilir. Bununla birlikte, %5-10’luk bir kilo kaybı bile PKOS semptomlarının idaresini Değerli ölçüde etkileyebilir. PKOS sırasında sağlıklı bir kilo kaybı, doğurganlığı, insülin direncini, hormon düzeylerini, sistemsiz devirleri, yumurtalık işlevini, istenmeyen tüy büyümesini ve genel sıhhati güzelleştirebilir.

PKOS ve Kilo Alma: Bağlantı​

PKOS’lu hastalarda kilo alımının önde gelen iki nedeni insülin direnci ve inflamasyondur.

İnsülin direnci, bedeniniz insüline daha az Karşılık verdiğinde ortaya Menfaat ve beynin Yemek yedikten sonra bile aç olduğunuzu düşünmesine neden olur. Çok yemeye ve Gereksiz atıştırmalara yol açabilir. İnsülin direncinin neden olduğu çok insülin düzeyleri de bedenin Özellikle karın etrafında yağ depolamasına neden olur.

Enflamasyon, bedeninizin bağışıklık sistemi Daimi olarak sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırdığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, bedenin bu dokuları korumak için daha Çok yağ depolamasına neden olur.

Kronik inflamasyon kilo alımına neden olabilir, lakin ve Ömür biçimi seçimleri de kilo idaresinde Kıymetli faktörlerdir. Bu nedenle, diyet ve Ömür stilini değiştirmek, PKOS’lu şahıslarda kilo vermeye Yardımcı olabilir.

Not: PKOS’lu birçok bayan için kilo almak kolay ve vermek zordur. Lakin kilo vermenin ek zorluklarına karşın, Müsait diyet, antrenman ve ilaç tedavisi ile katiyen mümkündür. PKOS kilo alımının anne nedenleri olan insülin direncini ve iltihaplanmayı yönetmeye Yardımcı olacak sağlıklı değişikliklere odaklanmanız gerekir.

PKOS ile Nasıl Kilo Verilir?​

Kilo vermek herkes için zorlayıcı olabilir, fakat sendromu olan bireyler bunu daha güç bulmaktadır. Aşağıdakiler, PKOS’luyken kilo vermek için kimi faydalı ipuçlarıdır.

Sağlıklı Bir Diyet Takip Edin​

Bir diyet planı oluştururken “tek vücut herkese uyar” ideolojisini kullanmak yerine, daha Çok protein, zerzevat ve sağlıklı yağ tüketmeye odaklanın. Ayrıyeten, şekerli ve karbonhidrat açısından Varlıklı yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, lif açısından Güçlü yiyecekler yemeye çalışın zira bunlar sindirime Yardımcı olur ve yemeklerden sonra kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar. ek olarak, metabolizmayı hızlandırmak için diyetinize daha Çok fermente Besin ekleyin. Bu modifikasyonlar, geliştirme talihini azaltabilir zira birçok PKOS hastası insülin direnci ve yüksek kan şekeri düzeyleri yaşar.

Araştırmalar, daha az karbonhidrat yemenin metabolizmayı artırabileceğini ve ‘lu hastaların daha Çok kilo vermesine Yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

İşlenmiş Besinlerin Tüketimini Azaltın​

İşlenmiş besinlere eklenen şeker, kan şekeri düzeylerini yükseltir ve insülin direnci riskini artırarak obeziteye yol açar. ek olarak, işlenmiş besinler ekseriyetle kilo alımının birincil nedeni olan iltihaplıdır. Bu nedenle, kızarmış yahut paketlenmiş atıştırmalıklar için sağlıklı alternatifler (meyve ve kuruyemiş gibi) bulun.

İsteklerinizi Yönetin​

Bazen, Dilek Denetim edilemez görünüyor. Birçok PCOS bayanı, çok yeme ile uğraş eder ve ağır Yemek istekleri yaşar. Bununla birlikte, isteklerinizi Denetim etmek Fazla kıymetlidir zira aksini yapmak kilo Eda gayretlerinizi büsbütün boşa çıkarabilir. Hekiminiz yahut terapistiniz, isteklerinize neyin neden olduğunu belirlemek ve bunlarla başa çıkma düzenekleri oluşturmak için sizinle Bir arada çalışabilir.

Düzenli egzersiz​

, kilo kaybını hızlandırmanın şahane bir yoludur. Günde en az 30 dakika idman yapan bayanların obez olma mümkünlüğü daha düşüktür ve bu da kilo vermelerini kolaylaştırır. PKOS için en güzel antrenman, çoklukla aerobik antrenman ve direnç eğitiminin bir kombinasyonudur. Bununla birlikte, Fazla Çok idmanın Olumsuz sonuçları olabilir. Bu yüzden çoka kaçmayın.

Yeterli uyku almak​

Kötü uyku ile bağlıdır. Uzmanlara nazaran, kaliteli bir uyku döngüsüne sahip sağlıklı yetişkinlerin bedenlerinde daha az yağ birikimi olacak ve kilo Eda olasılıkları daha yüksek olacaktır. Geceleri sekiz ila dokuz saat ortasında uyumayı hedeflemeye çalışın.

Stres Yönetimi​

Gerilim kilo alma riskinizi artırır. Bu nedenle, geriliminizi yönetmek Dava kilonuzu korumanıza Yardımcı olabilir. Gerilimli olduğunuzda, bedeniniz kilo alımına ve insülin direncine neden olan bir hormon olan daha Çok kortizol üretir. Kortizol düzeyinizi azaltmak için yoga, meditasyon ve diğer boş Vakit aktiviteleri üzere gerilim giderici aktivitelere odaklanın.

Sabırlı ol​

PKOS’lu bayanlar kilo vermeye çalışırken sabırlı olmalıdır zira kilo Eda sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. ek olarak, herkesin gövde tipi farklı olduğu için kilo Eda tecrübelerini Öbür birininkiyle karşılaştırmaktan kaçınmalıdırlar.

Kendi Kendine İlaç Vermekten Kaçının​

PKOS’un tedavisi yoktur, lakin semptomları direktörün yolları vardır. İlaç tedavisi Yardımcı olabilir, lakin ekseriyetle diyet ve idman üzere Ömür üslubu değişiklikleriyle birleştirildiğinde daha tesirlidir. Rastgele bir değişiklik yapmadan Evvel bir hekimle konuşmak, sizin için gerçek olan bir plan oluşturmak için Fazla değerlidir.

Çözüm

Kilo alımı, PKOS’un birçok belirtisinden biridir. PCOS’unuz olduğunda kilo vermek daha uzun sürse de, besleyici bir diyet yemek, gereğince uyumak ve tertipli idman yapmak üzere sağlıklı Ömür şekli seçimleri Yardımcı olur. PKOS ile kilo vermek için insülin direncini ve iltihabı azaltmak da gereklidir. Bununla birlikte, kilo kaybı PKOS semptomlarına Yardımcı olabilse de, bu tam bir güzelleşme manasına gelmez.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir