Bebeğinizin gözleri ve görüşü anne karnında nasıl gelişir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Kas 21, 2022 Yorum Yok

Anne karnında bebeğinizin gözleri ışığı ve biçimleri algılayacak kadar âlâ gelişir. Bebekler 27. hafta civarında Ebeveyn karnında gözlerini açarlar ve 31. haftadan itibaren parlak bir ışığa reaksiyon verirler. Doğumdan Evvel bebeğinizin görüşü bulanıktır, lakin Ebeveyn karnında bile bebeğiniz objelere odaklanabilir, objeleri takip edebilir ve Biricik bir renk görebilir – kırmızı!

Bebeklerin gözleri Ebeveyn karnında ne Vakit gelişir?​

Bebeğinizin gözleri, gelişmekte olan beyinden iki Ufak çıkıntı olarak başlar. Hamileliğin 6. haftasından itibaren bu büyümeler içe gerçek katlanmaya başlar ve iki fincan gibisi Bina oluşturur. Bu yapılar genişledikçe, sonunda anne optik hududu barındıracak bir sapla beyne bağlı kalırlar.

Yaklaşık 7. haftada, gözün görmeyi sağlayan anne kısımları – kornea, iris, gözbebeği, lens ve retina – gelişmeye başlar ve yalnızca birkaç hafta sonra neredeyse büsbütün oluşurlar.

Yaklaşık 10 haftalıkken, bebeğinizin göz kapakları kapalı olsa da artık vardır. Ve işte Enteresan bir gerçek: Bebeğinizin gözyaşı kanalları yaklaşık 8. haftada gelişmeye başlasa da, doğumdan sonraki birkaç haftaya kadar büsbütün oluşmaz (ve prematüreler için bu daha da uzun sürebilir). Bu, bebeğinizin gözyaşı üretiminin birkaç haftalık olana kadar tam potansiyeline ulaşmadığı manasına gelir.

Bebekler ne Vakit gözlerini açar?​

Bebeğinizin gözleri birinci olarak hamileliğin 27. haftasında, ikinci trimesterinizin sonunda açılır. 31. haftaya gelindiğinde, gözbebekleri daralabilir, genişleyebilir ve ışığı algılayabilir.

Doğumdan Evvel bebek görme gelişimi​


Bebeğinizin görüşünü anlamak için, gözün kısımlarını ve nasıl gördüğümüzü bilmek yararlı olacaktır:

Kornea, gözün ön tarafında bulunan ve ışığın içeri girmesini sağlayan şeffaf “pencere”dir.

Gözün ortasındaki karanlık nokta (gözbebeği) ve gözbebeğini çevreleyen pigmentli kısım (iris) içeri giren Fer ölçüsünü belirler. Parlak ışıkta iris genişler ve gözbebeği küçülerek Fer ölçüsünü kısıtlar. Karanlıkta iris küçülür ve gözbebeği büyür ve Mümkün olduğu kadar Fazla ışığın içeri girmesine müsaade verir.

Işık göze girerken, ışığı gözün gerisine yanlışsız yönlendiren gözbebeğinin gerisindeki bir Bina olan merceğe çarpar. Yakın yahut uzaktaki objelere odaklanmak için merceğin biçimi değişir.

Gözün gerisindeki katmanlı Bina (retina), çubuklar ve koniler ismi verilen milyonlarca ışığa hassas hücre içerir. Çubuklar loş ışıkta görmemize Yardımcı olur ve koniler rengi algılar. Bu bilgi, optik hudut boyunca, gördüğümüz manzaraları anlamlandırdığımız beyne iletilir.

Birinci üç aylık devrin başlarında gözün anne kısımlarını geliştirdikten sonra, bebeğiniz gebeliğin 10. haftasında çubuklar ve koniler oluşturur.

31. haftada, gözbebekleri, gözlerin daha Çok yahut daha az Fer almasına müsaade vererek daralabilir ve genişleyebilir. Bebeğiniz bu noktada konilerden Fazla çubuklara sahip olduğundan, formların Nefes sınırlarını algılayabilir, lakin renklerini algılayamayabilir.

Ayrıyeten 31. haftada bebeğiniz parlak ışığa reaksiyon olarak göz kırpabilir. Karnınıza bir el feneri tutarsanız, bebeğinizin çırpınma ve kıpırdanma patlamalarıyla reaksiyon verdiğini hissedebilirsiniz.

32. haftada bebeğiniz Fazla uzakta olmayan Aka objelere odaklanabilir ve bu odaklanma yeteneği doğuma kadar bu formda devam eder.

34. haftada bebeğiniz hareketi takip edebilecek ve birinci rengi olan kırmızıyı görecektir. neden kırmızı? Bu, rahminizin içinin rengidir, bu nedenle Evvel Kırmızı için koni hücreleri gelişir.

Bebeğinizin doğumdaki görüşü, hamileliğin 36. haftasındaki ile Derhal derhal birebirdir. Yeni doğan bebeğinizin gözleri fizikî olarak görme yeteneğine sahip olsa da, beyinleri bütün bu görsel bilgileri işlemeye Amade değildir, bu nedenle işler bir müddet epeyce bulanık kalır.

Yavaş yavaş, gözler ve beyin ortasındaki görsel yol olgunlaştıkça, bebeğiniz daha Çok renk görebilir. Odaklanma yetenekleri de gelişir ve derinlik algısı gelişir. Bebeğiniz 8 aylık olduğunda, neredeyse sizin kadar âlâ görebilecek .

Bebeğinizin göz rengi​

Doğumda bebeğinizin gözleri mavi yahut gri olabilir. Bunun nedeni, yeni doğmuş bir bebeğin süseninde, gözlere rengini veren pigment olan Fazla Çok melanin bulunmamasıdır.

Aylar geçtikçe bebeğinizin irisindeki hücreler daha Çok melanin üretmeye başlar. Bebeğinizin nihayet göz rengi, sizden ve eşinizden miras aldıkları genler tarafından belirlenen melaninin ne kadar geliştiğine bağlıdır. Mavi, gri ve yeşil gözlerde daha az melanin bulunurken, kahverengi gözlerde daha Çok melanin bulunur.

Bebeğiniz yaklaşık 9 aylık olduğunda, gözleri muhtemelen kalıcı renklerine yerleşecektir.

Hamilelik sırasında bebeğinizin görüşünü nasıl desteklersiniz?​

Bebeğinizin gözlerinin sağlıklı gelişimi için Kıymetli bir besin hususu olan bol ölçüde beta-karoten alın. Havuç, tatlı patates ve kabak üzere sarı, turuncu ve Kırmızı meyve ve sebzelerde bol ölçüde bulunur. Bedeniniz beta-karoteni , bebeğinizin görüşünü destekleyen ve sizin için de yararları olan A vitaminine dönüştürür. Doğum yaptıktan sonra dokuların onarılmasına Yardımcı olur, enfeksiyonlarla savaşır, bağışıklık sisteminizi takviyeler ve yağları metabolize eder.

Not: Hamilelik sırasında, yüksek dozlarda doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine neden olabilen bir A vitamini çeşidi olan retinol almamak kıymetlidir. Kimi vitamin desteklerinde ve akne ilaçlarında bulunur. (Yine de meyve ve sebzelerden istediğiniz kadar beta-karoten almak inançlıdır.)

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir