Obsesyon En Çok Kadınları Etkiliyor

Genel Ağu 18, 2022 Yorum Yok

Opsesyon nedir ?

Opsesyon en çok kadınları neden etkiliyor ?

Kadınları en çok etkileyen psikolojik hastalıkların başında ‘temizlik takıntısı’ gelmektedir. Halk arasında temizlik takıntısı olarak bilinen bu hastalığın tıbbi adı obsesif kompulsif kişilik bozukluğudur.. Bu hastalık kişiyi ve etrafındaki insanları yakından ilgilendirmektedir. Temizlik hastalığı, hijyen konusunda özendirilen toplumlarda ve özellikle de kadınlarda görülmektedir. Modern toplumlarda kadın, düzen, tertip ve disiplini kurmaya çalıştığı aile yaşantısında, eş ve çocuklarının temizliğinden de sorumlu kişi haline gelmiştir. Aşırı psikolojik baskı yaratan bu ortamda kadının obsesyonun kollarına düşmesi son derece normaldir..

Obsesyon ya da obsesif kompulsif kişilik bozukluğu basın yayın organlarında ‘takıntı’ adıyla tiye alınmış ve şakaya vurulmuştur. Son derece ciddi bir rahatsızlık olan obsesyonu isterseniz hep birlikte bir tanıyalım..

Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir ?

Obsesyonlu kişi nasıl davranır?

-Kişi sürekli ellerini yıkar ve evi temizler, her şeyi tekrar tekrar siler.

-Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizler ve zamanın çoğunu temizlik yaparak harcar.

-Kirli olduğunu düşündüğü her nesneyi yıkar ve temizlemeden tekrar kullanamaz.

-Simetri ve düzen takıntısı..

-Eskiyen eşyaların atılmaması ve biriktirilmesi davranışı

Temizlik hastalığı olan kişiler de görülen saplantılı düşünceler..

-Dokunduğum şeylerden mikrop bulaşmış olabilir mi?

-Banyo yaptım ama acaba tam anlamıyla temizlenmiş miyim?

-Girilen cinsel ilişki sonrasında acaba hastalık çeşitlerinden biri bulaştı mı?

-Evi temizledim ama aynanın üstünde toz kalmış. Tekrar temizlesem mi?

Temizlik hastalığının tedavisi

Temizlik hastalığından kurtulmak alanında uzman bir doktorla mümkündür. Öncelikle hastalığınızın tedavisi için başvurduğunuz doktorla beraber yersiz takıntılarınızı belirleyecek, ardından da iki aşamalı tedaviye başlayacaksınız. Bir yandan 2 yıl boyunca sürecek olan antidepresan tedavisine devam ederken öte taraftan bilişsel tedavinize devam edeceksiniz.

Obsesyon Ansiyete’ye yol açar mı ?

Obsesyonun altında yatan nedenler anksiyete bozukluğu, şüphecilik ve emin olamama hissi ile saplantılı düşüncelerdir. Anksiyete grubu hastalığı olduğundan uzun bir tedavi süreci geçirmeniz gerekmektedir. Obsesyonlu kişiler akıl sağlıklarının yerinde olduğunu ve yaptıklarının mantık dışı olduğu bilirler ancak bunları istem dışı yapmak zorunda kalırlar. Bu düşüncelerden kurtulmak için çaba harcasalar da tedavi edilmeden bundan kurtulmak kolay değildir. O nedenle sizde de bu tip bir durum varsa acilen doktora başvurun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir