Normal Gebelik

Anne/Çocuk, Gebelik Ağu 18, 2022 Yorum Yok

Gebelik genellikle son aybaşının ilk gününden itibaren kırk hafta sürer. Eğer aşırı kilo aldıysanız bizce gebelik sırasında kilo vermeniz gerekmez. Çünkü bu gebeliği tehlikeye sokabilir. Bunun yerine arıtılmış karbonhidratları kesmenizi, bol bol taze meyve, sebze yemenizi ve yeterince protein almanız yeterlidir.

Normal gebeliği sürdürme konusundaki öneriler

Arıtılmış karbonhidratları yemeyin, içinde yapay katkı maddeleri bulunan yiyecekleri yemeyin, bol bol taze meyve yiyin ve bol bol taze sebze özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

eterince protein alın, bilinen yiyecek alerjenlerden kaçının, çay, kahve içmeyi en aza indirin, alkolü bırakın, sigarayı bırakın, gerektiği zaman besin bütünleyici ilaçlar alın, doğumdan önce düzgün aralıklarla doktorunuza kontrole gidin, gebelikte yapabilecek beden hareketlerini yapın, yeterince dinlenin ve yeterince temiz hava alın.

Alkol alan kadınlar gebe olduklarını farkettikleri anda alkolü kesmelidirler. Aynı şey sigara içenler içinde geçerlidir. Gebelik sırasınca sigara içen kadınların bebekleri daha zayıf doğar. Ayrıca bebeklerde yaşamın ilk yılı içinde solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür.

Gebelik sırasınca çok gerekmiyorsa tüm ilaçlar bırakılmalıdır. Doktorunuza sormadan ağrı kesici ve ilaç kullanmayınız gebeliğiniz süresince.

Ayrıca gebeyken çevresel zehirlerden saç spreyi, saç boyası, briyantin ve saç maskeleri olsun bütün kimyasal içeren maddelerden uzak durmanız gerekir. Çünkü bu maddeler bebeğinize zarar verebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir