Kadınlar Erkeklerden Daha Yorgun

Aşk/İlişkiler Ağu 18, 2022 Yorum Yok

Ulusal Uyku Vakfı kadınların erkeklerden daha kötü uyuduğunu ve bu nedenle de kadınların gün içerisinde daha çok yorgun hissettiğini ortaya koydu. Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre karşılaştırıldığında kadınların uyku bozukluğu yaşadığı tespit edildi.

Kadınların biyolojik olarak hafif uyuyanlar olarak programlandığını belirten uzmanlar, kadınların bebeklerinin ağlama seslerini hemen duyduğunu ve kadınların kırmızı alarmda uyuduklarını belirttiler. Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi’ndeki araştırma ekibinden Prof. Jim Horner’a göre kadınlar erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Kadınlar daha fazla görev eğiliminde olduklarından uykuya daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kadınların uyku ihtiyaçları daha fazladır.

Peki bunun nedenleri ve üstesinden gelme yöntemleri nelerdir?

Kadınları Yoran Sorunlar

Mide ekşimesi: Kadınlarda hamilelik ve menopoz dönemlerinde erkeklere oranla daha fazla mide ekşimesi sorunu görülür. Mide ekşimesine yol açan yiyecekler geceleri rahatsız edici olur. Kadınlara yatmadan önce gazlı içecekler, narenciye, baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Diş gıcırdatma: Uzmanlara göre kadınların çoğu gece diş gıcırdatıyorlar. Çene ve boyun ağrısına neden olan bu durum uyku düzenini alt üst etmektedir. Bilinçsizce stres atma yöntemi olan diş gıcırdatma kadınlarda hamilelik, menopoz ve adet dönemlerinde sıklıkla görülmektedir. Diş hekimlerine danışarak ağız koruyucu ya da ağız atelleri alabilirsiniz. Ilık bir duş işe yarayacaktır.

Baş ağrısı: Araştırmaya katılan uzmanlar kadınların erkeklerden daha fazla baş ağrısı çektiğini ortaya koydu. Kadınları gece uykudan uyandıran bu baş ağrıları fazla sürdüğünde uyku düzenini bozar ve kadınların gün içerisinde daha yorgun hissetmelerine neden olur.

Huzursuz bacak uyuşması: Kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülen bu durum ayaklarda, baldırda rahatsızlık ve karıncalanma hissidir. Kafein alımını sonlandırmak bu sorunu çözecektir.

Gece terlemesi: Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri kadınları uykudan uyandıran en önemli sorunlardan biridir. Sıcak basması ve gece terlemeleri bir kadının düşük östrojen seviyesine sahip olduğunun belirtileridir ve bunun için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de karayılan ve kırmızı yonca gibi doğal ilaçlar tüketmektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir