Hamilelikte Kültür Mantarı Yenir Mi?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte kültür mantarı tüketilir mi sorusuna uzman tarafından verilen genel yanıt şayet yenmek istenen mantarın tipi güvenilirse yenebilirdir. Ülkemiz mantar çeşitliliği açısından güçlü bir ülkedir. Ülkemizde yenebilen kimi mantar çeşitleri ise; imparator mantarı, kuzu göbeği mantarı, perstik mantarı, istiridye mantarı, sığır lisanı mantarı, şitake mantarı olarak gösterilebilir. Bilhassa hamilelikte mantar zehirlenmesi geçirmek istemeyen bireylerin tek tercihi kültür mantarı olmalıdır.

Emziren Annelerin Kültür Mantarı Tüketmesinde Sakınca Var Mı?

Emziren anne kültür mantarı yiyebilirmi sorusunun karşılığı kısaca evettir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda kültür mantarında rastgele bir zehrin izine rastlanmamıştır. Bilhassa paketlenmiş kültür mantarlarının tüketilmesi emziren annelerin sıhhatinin korunması açısından daha garanti olacaktır. Kültür mantarı B vitamini, C vitamini ve çeşitli mineraller içerdiği için gebelerin ve emziren annelerin tercih etmesi gereken güçlü bir besindir. Ayrıyeten kültür mantarının en kıymetli özelliği karbonhidrat ve yağ oranı açısından düşük protein pahaları açısından yüksek olmasıdır. Et tüketme imkanı olmayan ve et yemeyi sevmeyenler tarafından et yerine tercih edilen mantar kıymetli bir protein kaynağıdır. Bununla birlikte içeriğinde ki bu proteinlerin %70-%75’lik kısmı bedenimiz tarafından büsbütün hazmedilmektedir.

Hamilelikte Melki Tüketilir Mi?

Özellikle Çanakkale ve etrafında mantar ile yapılan bir yemek çeşidi olan melki, çıntar ismiyle da bilinmektedir. Kuzey Ege etrafında sevilen bu yemek melki ya da çıntar ismiyle bilinen mantardan yapılmakta. Hamilelikte melki yenir mi sorusunun yanıtı ise evettir. Bahar aylarında yağmurun yağmasıyla birlikte ormanlarda ve dağlarda ortaya çıkan bu mantar tipi çok lezzetli ve sıhhat açısından hayli yararlıdır. Kalsiyum, fosfor, demir mineralleri bakımından epeyce güçlü olan melki mantarı ızgara, sote, kavurma üzere farklı hallerde de tüketilmektedir.

Mantarların Faydaları

Vejetaryenler ve veganlar tarafından et yerine tercih edilen mantarlar öbür sebzelere oranla çok daha fazla besin pahasına sahiptir. Çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyen mantarlar bedeniniz için gerekli olan birçok aminoasiti size sağlar. Düşük kalorili bir besin olduğundan bilhassa diyet yapanlarda tarafından da çokça tercih edilen mantarlar bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir