Günde 2 veya daha fazla fincan kahve içmek, kalp ölümü riskini ikiye katlayabilir

Güzellik Oca 26, 2023 Yorum Yok

Günde 2 yahut daha Çok fincan kahve içmek, şiddetli hipertansiyonu olan şahıslarda kalp vefatı riskini ikiye katlayabilir. Buna karşılık yeşil çay, rastgele bir kan basıncı düzeyinde mevt riskini artırmadı. Japonya’da 18.600’den Çok erkek ve bayan üzerinde yapılan bir çalışmada, günde iki yahut daha Çok fincan kahve içmek, kahve içmeyenlere kıyasla şiddetli hipertansiyonu olan bireylerde kardiyovasküler hastalıktan iki kat daha Çok vefat riski ile bağlantılıydı.

Bir araştırmaya nazaran, günde iki yahut daha Çok fincan kahve içmek, şiddetli yüksek tansiyonu (160/100 mm Hg yahut daha yüksek) olan bireylerde kardiyovasküler hastalıktan vefat riskini ikiye katlayabilir, fakat yüksek tansiyonu şiddetli olarak kabul edilmeyen bireylerde değil.

Buna karşılık, çalışma, her iki içeceğin de kafein içermesine karşın, bir fincan kahve ve günlük yeşil çay tüketiminin rastgele bir kan basıncı ölçümünde kardiyovasküler hastalığa bağlı vefat riskini artırmadığını buldu. FDA’ya nazaran, bir kupa bardak yeşil yahut Siyah çay 30-50 miligram kafein içerir ve bir kupa bardak kahve 80 ila 100 miligrama yakındır.

Evvelki araştırmalar, günde bir fincan kahve içmenin kalp krizinden sonra vefat riskini azaltarak kalp krizinden kurtulanlara Yardımcı olabileceğini ve sağlıklı şahıslarda kalp krizlerini yahut felçleri önleyebileceğini buldu. Ayrıyeten, farklı araştırmalar, nizamlı olarak kahve içmenin ve birtakım kanserler üzere kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini; iştahı Denetim etmeye Yardımcı olabilir; depresyon riskini azaltmaya yahut uyanıklığı artırmaya Yardımcı olabilir, lakin bu tesirin kafeinden mi yoksa kahvedeki Öbür bir şeyden mi kaynaklandığı net değildir. Ziyanlı tarafı, Fazla Çok kahve kan basıncını yükseltebilir ve tasaya, kalp çarpıntısına ve uyku zahmetine neden olabilir.

Çalışmanın kıdemli müellifi tabip Hiroyasu Iso, “Çalışmamız, kahvenin bilinen hami tesirinin farklı derecelerde hipertansiyonu olan bireyler için de geçerli olup olmadığını belirlemeyi amaçladı ve birebir popülasyonda yeşil çayın tesirlerini de inceledi” dedi. MPH, Global sıhhat Siyaseti Araştırma Enstitüsü, Milletlerarası sıhhat İşbirliği Ofisi, Tokyo, Japonya’daki Ulusal Global sıhhat ve Tıp Merkezi yöneticisi ve Osaka Üniversitesi’nde fahri profesör. “Bildiğimiz kadarıyla, bu, günde 2 yahut daha Çok fincan kahve içmek ile şiddetli hipertansiyonu olan şahıslarda kardiyovasküler hastalık vefatları ortasında bir ilgi bulan birinci çalışmadır.”

olarak da bilinen yüksek tansiyon, kanın kan damarlarının duvarlarına hakikat itme kuvveti Daimi olarak Fazla yüksek olduğunda ortaya Menfaat ve kalbin kan pompalamak için daha Çok çalışmasına neden olur. Milimetre cıva (mm Hg) cinsinden ölçülür. Amerikan kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin aktüel kan basıncı yönergeleri, hipertansiyonu 130/80 mm Hg yahut daha yüksek bir kan basıncı okuması olarak sınıflandırır.

Bu çalışma için kan basıncı kriterleri ACC/AHA yönergelerinden biraz farklıdır. Araştırmacılar kan basıncını beş kategoriye ayırdı: optimal ve olağan (130/85 mm Hg’den az); yüksek olağan (130-139/85-89 mm Hg); derece 1 hipertansiyon (140-159/90-99 mm Hg); derece 2 (160-179/100-109 mm Hg); ve derece 3 (180/110 mm Hg’den yüksek). Bu çalışmada 2. ve 3. derecelerdeki kan basıncı ölçümleri şiddetli hipertansiyon olarak kabul edildi.

Çalışma iştirakçileri, araştırmanın başlangıcında yaşları 40 ila 79 ortasında değişen 6.570’den Çok erkek ve 12.000’den Çok bayanı içeriyordu. Bunlar, 1988 ve 1990 yılları ortasında 45 Japon topluluğunda yaşayan yetişkinler üzerinde yapılan büyük, ileriye dönük bir çalışma olan Japonya Kanser Riskinin Kıymetlendirilmesi için İşbirliğine Dayalı Kohort Çalışmasından seçildiler. İştirakçiler, sıhhat muayeneleri ve Ömür usulü, diyet ve tıbbi geçmişi kıymetlendiren kendi kendine uygulanan anketler yoluyla data sağladı.

Yaklaşık 19 yıllık takip müddetince (2009 boyunca), 842 kardiyovasküler ilişkili mevt belgelendi. bütün iştirakçiler için dataların tahlili şunları buldu:

  • Günde iki yahut daha Çok fincan kahve içmek, hiç kahve içmeyenlere kıyasla kan basıncı 160/100 mm Hg yahut daha yüksek olan bireylerde kardiyovasküler hastalıktan mevt riskinin iki sert ile ilişkilendirildi.
  • Günde bir fincan kahve içmek, rastgele bir kan basıncı kategorisinde kardiyovasküler hastalıktan mevt riskinin artmasıyla bağlantılı değildi.
  • Yeşil çay tüketimi, rastgele bir kan basıncı kategorisinde artmış kardiyovasküler hastalık mevt riski ile bağlı değildi.

Iso, “Bu bulgular, şiddetli yüksek tansiyonu olan şahısların çok kahve içmekten kaçınmaları gerektiği argümanını destekleyebilir” dedi. “Şiddetli hipertansiyonu olan bireyler kafeinin tesirlerine karşı daha hassas olduklarından, kafeinin ziyanlı tesirleri gözetici tesirlerinden daha ağır basabilir ve mevt riskini artırabilir.”

Çalışma, daha sık kahve tüketen bireylerin, kan basıncı kategorisinden Müstakil olarak daha genç, halihazırda sigara içen, halihazırda içki içen, daha az zerzevat yiyen ve daha yüksek Yekün kolesterol düzeylerine ve daha düşük sistolik kan basıncına (en yüksek sayı) sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

, bitkilerde bulunan sağlıklı antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip mikro besinler olan polifenollerin varlığı ile açıklanabilir. Araştırmacılar, polifenollerin, hem yeşil çay hem de kafein içeren kahveye Karşın şiddetli yüksek tansiyonu olan şahıslarda sadece kahve tüketiminin artan vefat riskiyle bağlantılı olmasının bir modülü olabileceğini belirtti.

Araştırmanın Türlü sınırlamaları vardır: kahve ve çay tüketimi kendileri tarafından bildirilmiştir; kan basıncı, Vakit içindeki değişiklikleri hesaba katmayan Biricik bir noktada ölçüldü; ve çalışmanın gözlemsel tabiatı, şiddetli yüksek tansiyonu olan şahıslarda kahve tüketimi ile kardiyovasküler hastalık riski ortasında direkt bir neden-sonuç münasebeti kuramadı.

Araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan şahıslarda kahve ve yeşil çay tüketiminin tesirleri hakkında daha Çok bilgi edinmek ve öbür ülkelerde kahve ve yeşil çay tüketiminin tesirlerini doğrulamak için daha Çok araştırmaya gereksinim olduğunu söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir