Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Güzellik Eki 21, 2022 Yorum Yok

Gülüş tasarımı nedir? sorusunun son senelerde gerektiğince gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Gülüş tasarımı birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Ayrıca estetik diş doktorluğu dendiği zaman da ilk akla gelenlerden biri gülüş tasarımıdır.

Gülüş tasarımı, estetik açıdan görünümü bozulan diş ve diş etlerinin hem yüz şekilleri hem de hastanın gereksinimleri göz önüne alınarak natürel ve bunun yanı sıra estetik bir görüntü elde edilmesi için yapılan uygulamalardır.

Her insan değişik şekilde güler ve her bireyin kendisine özgü bir gülüş biçimi vardır. Aynı zamanda gülüş biçimi, kişinin ruh halini de yansıtmaktadır.

Estetik diş doktorluğu bölümünde yapılan çalışmalar yardımıyla diş ve diş etlerinde problem olan herkes daha hoş ve estetik bir gülüşe sahip olabilir. Peki, gülüş tasarımında etkili olan faktörler nelerdir? daha yakından bakalım.

Gülüş Tasarımında Önemli Olan Faktörler

Gülüş tasarımında en mühim faktörlerden biri yaş olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında operasyonu yapacak diş hekiminin işinde iyi olması ve işlem esnasında hasta beklentilerini karşılamak adına hasta ile etkileşim halinde kalması da oldukça önemlidir. Çünkü gülüş tasarımlarında diş ve diş etlerinin bireyin yüzüne yakışır bir şekilde sonuçlandırılması asıl amaçtır. Son senelerde giderek değişen ve ilerleyen teknoloji yardımıyla gülüş tasarımı ile alakalı çalışmaların da ileri bir seviyeye ulaştığını söyleyebiliriz.

Gülüş tasarımı programları ile estetik bir gülüşe sahip olmak için ilk olarak diş yapısı düzeltilir. Yani sıralanışın düzgün olmadığı ya da dişlerin üst üste çıktığı haller estetik yönden istenmedik görüntülere sebep olabilir. Bu yüzden yapılacak olan çalışma ile ilk olarak üst dişler meydana çıkarılır ve daha dikkat çekici bir duruma getirilir. Dişlerde meydana gelen lekelenmeler giderilir ve daha parlak ve canlı dişler elde edilir. Dudak yapısı ve dişler birbiri ile uyumlu hale getirilir.

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tasarımı yapılırken her zaman öncelik hasta memnuniyetidir. Hasta yapılan tasarımdan memnun kalmazsa bütün çaba boşa gider ve hasta açısından da bir hüsrana sebep olabilir. Bu yüzden ilk olarak hastanın istek ve beklentileri göz önüne alınmalı ve o şekilde işlem yapılmalıdır. Gülüş tasarımı yapılırken;

·         Dudak yapısı

·         Dişlerin uzunluğu

·         Dişeti özellikleri

·         Dudak ve diş uyumu gibi durumlara bakılır. Bunların her biri bir bütünü ifade eder.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir