Gebeliğin Birinci Haftalarında Kanama Neden Olur?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Gebeliğin birinci haftalarında kanama olması ve bu kanamaların leke üslubunda kahverengi renge sahip olması olağan kabul edilmektedir. Hamilelik periyodunda kanama olması birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Kanamaya sebep olabilecek nedenlerin kimileri hayli önemli iken kimileri da değersiz ve olağan kabul edilmektedir.

Hamilelikte Kanamalar Nasıl Geçer?

Birçok nedenlere bağlı olarak yaşanabilen hamilelik devri kanamaları anne adayları için olduk can sıkıcı ve tasa verici süreçlerdir. İleride yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin engellenmesi için Gebeliğin birinci haftalarında kanama yaşayanlar önemsiz olduğunu düşünmeden kesinlikle bir bayan doğum uzmanına muayene olmalıdır.

Gebeliğin Birinci Haftalarında Kanama Olmasının Olumsuz Nedenleri

Gebelikte kanama lekelenme biçiminde ise duruma nazaran olağan kabul edilebilmektedir. Lakin tekrar de hamileliğin birinci haftalarında yaşanan kanamaların altında olumsuz birçok neden bulunuyor olabilir. Bu nedenler şu formda sıralanabilmektedir;

  • Düşük belirtisi olarak ya da düşük yaşanması sonucunda meydana gelen kanamalar,
  • Döllenme ile ilgili sorunlar sonucu ya da plasentada olağandışı hücrelerin gelişmesi sonucu meydana gelen mol gebelik yaşanması sonucunda gebeliğin birinci haftalarında kanama ve ağrılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişiminden kaynaklanan dış gebeliklerde kanama yanı sıra karnın bir tarafında oluşan ağrılar ve mide bulantılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi esnasında rahimde sıkışan kimi damarlar kanamaya sebep olur. Yerleşme kanaması olarak isimlendirilen bu durumlarda meydana gelen Gebelikte kanama lekelenme ve az ölçüde pembemsi renkli olmaktadır.
  • Üstüne adet görme denilen kanamalar hamilelikte çok az ölçüde görülebilen kanamalardır.
  • Cinsel yolla ya da vajinanın enfeksiyon kapması durumu gebeliğin birinci üç ayında kanama oluşumuna sebep olmaktadır.
  • İdrar yolu enfeksiyonları vajina kanamalara sebep olmaktadır.
  • Hamilelikte cinsel bağa girilmesi bu periyotta kan akışı suratı artan rahîm ağzı bölgesinde tahrişe sebep olarak kanama meydana gelmesene sebep olabilir.
  • Plasenta doğum kanalını tıkarsa parlak kırmızı ağrısız kanamalar meydana gelir. Bu durum tehlikelidir ve kısa müddette hastaneye gidilmesini gerektirir.
  • Hamileliğin 20. Haftası sonrasında ve 37.haftası öncesinde meydana gelen kanamalar erken doğum habercisi olmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir