Evlilik Sendromu

Aşk/İlişkiler, Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Evlilik sendromu bilindiği üzere uzun bir süre bekar yaşamış insanların, evlenmeden önce evlilik hakkında yaşadığı kaygılara verilen genel addır.

Evlilik Sendromu Nedir?

Oysa uzmanlarda evlilik öncesi endişelerinizi bir kenara bırakmanız gerektiğini söylüyor. Aşık olduğunuzda, sevdiğiniz insanla hayatı paylaşma kararı aldığınızda evlenmeye doğru adım adım gidiyorsunuz. Evlilik müessesi ciddidir ancak gözde büyütülecek birşey değildir. Kişiler birbirlerine karşı saygı ve sevgiyi her daim koruyorlar zaten. Evliliği zor kılan tek şey ise geleneksel yapılar ve gelenekçi akraba modelleridir. Eğer şehirde büyüdüyseniz, daha modern ve ince düşünceli yapınız varsa karşınızdaki kişiden ziyade onun çevresinden gördüklerinizi daha çok yadırgıyor ve onların tutumları karşısında daha çok zorlanıyorsunuz. Evliliği zor yapan da zaten huyunu suyunu bildiğiniz kişi değil, onun bilinmeyen yönleriyle akraba çevresidir.

Evlilik öncesi sendromunu yaşayan gençler aslında çok da haksız değiller. Hayatlarını değiştiren bir karar alıyorlar. Maddi manevi hazır olmanız gereken bir dönem. Herşeyiyle evliliğe hazır olmalısınız. Evlilik süreci yoğundur ve zahmetlidir. Bu süreç gençlerin psikolojisini zaten bozuyor. Bir yığın masraf, gelen giden derken eğer arada birilerinin isteğini yerini getirme zorunluluğu da doğuyorsa gençler bu süreci çok zor atlatıyorlar. Hatta ne olursa olsun atlatalım da geçsin bitsin artık diye bir düşünceye kapılıyorlar. Sadece ve sadece evlenecek kişilere özel olması gereken o gün genelde güzel geçmemektedir.

Bir de bu hengameye “Acaba evliliği sürdürebilecek miyim?, Özgürlüğümden birşey kaybeder miyim?” gibi düşünceler eklenince kişiler panik hale giriyorlar. Alışılan düzenin değişmesi, kişilerin sorumluluklarının artması da kişileri strese ve kaygıya sürükleyen durumlar arasındadır.

Yaşanan stresin önüne geçmek için durumun keyfini çıkarmak ve bu sürecin geçici olduğunu hatırlamak gerekir.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir