Evlilik Mahalle Baskısına Neden Oluyor

Aşk/İlişkiler, Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Evlilik mahalle baskısına neden oluyor. Neden mi? Evlenen insanlar evlenmeyenler üzerinde baskı meydana getiriyor. Aslında suç evlenen insanlarda değil. Suç, evlenmeyi gözünde büyütüp bunu yapamayanları ezikleyen toplum anlayışında..

Evlilik Mahalle Baskısına Neden Oluyor

Bahar ayları geldi ve önümüz yaz.. Herkes evlilik telaşında, herkes bir yerlere koşturuyor değil mi? Sosyal medya hesaplarında gelinliğini, düğün ayakkabısını, alışverişte aldıklarını paylaşan bir yığın gelin adayıyla dolu değil mi? Bu manzaralar yaşı gelip de hala evlenemeyenlerde bir hayıflanmaya neden oluyor. Her zaman söyleriz ne kadar geç ya da erken evlenirseniz evlenin bu bir gol değildir. Birilerinden erken evlenmek de bir gol değildir. Sadece ülkemizde de değil.. Dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar evlendiklerinde etraflarına gol attıklarını sanarlar çünkü anneler kız çocuklarını genelde bu mantıkla büyütür. Oysa geç evlenmek bir kabahat olmadığı gibi erken evlenmek de diğerlerine gol değildir. En büyük gol mutlu bir evliliktir. Bunu sağlayabiliyorsanız erkenden evlenip, ona buna hava atıp daha sonra da evliliği boşanmaya kadar gitmiş insanlara gol atmışsınızdır demektir.

Evlenemeyip geride kalanlar bir yığın duygu durumu ile baş başa kalırken diğerleri de çevresine hava atarak süreci geçirir. Böyle bir duruma bir de mahalle baskısı eklenince gerçekten iş çıkılmaz bir hal alır. Sürekli ‘Ne zaman evleniyorsun?’ sorusuna cevap vermek zorunda kalmak biraz daha fazla sinirlerin gerilmesine neden olur.

Yaşı geldiği halde hala evlenemeyenler evli çifti gördüklerinde mutluluklar diler ve geçer gider ama kendisi derin bir mutsuzluk içine girer bu durumdan dolayı. Bu durum onunla ilgili olmasa bile bu durumdan kendine pay çıkarır ve günlerce üzüntüyle dolanır. Oysa ki yaşı gelip geçmiş ama hala evlenememiş insanlar şunu çok iyi görmelidirler: Evli olmak değil mutlu olmak önemlidir. Son 10 yılda boşanma oranları da arttı. Önemli olan mutlu olacağınız insanla birlikte olmanız. Evlenmek değil mutlu bir evlilik ya da ilişki sürmek goldür. Bunu sakın unutmayın. Evlenip de size hava atmaya çalışanlara da ’10 yıl sonra görüşürüz’ deyin. Ha evlenip mutlu olan yok mu? Var tabii ki de.. Bu da onların şansı.. Ama siz siz olun mutluluğunuzu evliliğe endekslemeyin.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir