Evlenme Hızı Düştü, Evlilik Yaşı Yükseldi

Aşk/İlişkiler, Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Geçti o 20’sinde evlenip 21’inde çocuk doğurmalar ve etrafa mutluluk tablosu satmalar. Eskiler evlenme konusunda çok tez canlıymış. Eskiden aile yapıları da daha farklıymış haliyle. Şimdiki nesil ise ne istediğini bilen ve ayakları yere sağlam basan bir nesil olduğu için evlilikten önce yapması gereken şeyler olduğunun bilincinde.

Evlenme Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürlüğü’nün bir araştırmasına göre evlenme hızı düştü ve evlenme yaşı da yükseldi. Özellikle 2007 ve 2010 yılları arasında bu rakamlar başladı ve hala da istikrarlı şekilde devam etmektedir. Bölge Müdürlüğü’nün araştırmasına göre Batı Akdeniz illerinde her bin nüfustan evlenme sayısı 8.6 kişiye düştü. 2013’den sonra da bu rakam 8 kişiye geriledi. Isparta’da bu sayı 7.7’den 6.7’ye gerilerken, Burdur’da da 1.2 puanlık bir gerileme görülmektedir.

Antalya’da 2010 yılında erkeklerin ortalama evlenme yaşı 29.9 çıktı. 2013 yılından sonra da bu yaş 30.5’e çıktı. Isparta’da da 28.4 yaşına kadar yükselirken, Burdur’da evlenme yaşı 29.3’e çıktı. Kadınların ise ortalama evlenme yaşı 26.4’e yükselirken, Isparta’da da 24.9’a yükseldi. Bu rakamlar geçtiğimiz senelerde çok daha aşağıdalardı. Yani 3 yıl içerisinde evlenme yaşı hem erkekte hem de kadında 1 yıl yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) boşanmaların da arttığını belirtti. 2007 ve 2010 yılında her bin nüfusun 2.10’u boşanırken bu rakam 2.70 kişiye çıktı. Isparta’da ve Burdur’da da durum aynı. Oralarda da boşanma rakamları 30-40 puan kadar arttı.

Antalya bölgesinde de diğer bölgelerde olduğu gibi boşanma oranı artmaktadır. Bu boşanmalara evlenme yaşının yükselmesi sebep değildir. Aksine geç yapılan evlilikler her zaman daha sağlıklıdır. Boşanmaların artmasının en büyük sebeplerinden biri de yaşam koşullarının kötüleşmesi gelmektedir. Zaten halihazırda erken yaşta evlenemeyen ve buna maddi durumu yetmeyen kişiler geç yaşta evlenerek evliliği yürütebileceği inancı taşıyorlar. Ancak bir noktadan sonra maddi durumlar yine evliliği zora sokuyor ve kişiler boşanarak buna çözüm bulmaya çalışıyorlar.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir