Endomorf Diyeti Nedir? Mezomorflar, Ektomorflar Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Güzellik Şub 23, 2023 Yorum Yok

Endomorf diyeti, gövde tipi endomorf olan bireyler için önerilen bir diyet tipidir. Endomorf gövde tipi, çoklukla kilo almak için daha yatkın olan ve kilo vermek için daha Çok Çaba harcamaları gereken bireylerdir. Bu bireyler, yüksek ölçüde yağ ve karbonhidrat tüketerek kolay kolay kilo alabilirler ve tıpkı vakitte Kas kütlesini artırmak için antrenman yapmaları gerekebilir.

Endomorf diyeti, yüksek protein, düşük yağ ve düşük karbonhidrat içeriği ile karakterizedir. Bu diyet, kişinin metabolizmasını hızlandırmaya ve gövde yağını azaltmaya Yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu diyet tipi, yağsız protein kaynakları (örneğin tavuk, hindi, balık, yumurta ve az yağlı süt ürünleri) ve lifli sebzeler (örneğin brokoli, ıspanak ve lahana üzere yeşil yapraklı sebzeler) içerir.

Endomorf diyeti ayrıyeten, yüksek yoğunluklu antrenmanların yanı sıra, yüksek yoğunluklu interval idmanları (HIIT) da içerebilir. HIIT, kısa vadeli, ağır idmanlardan oluşan bir idman programıdır ve gövde yağını yakmak için tesirli bir usuldür.

Fakat, her diyet üzere, endomorf diyeti de kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sıhhat durumuna ve Ömür üslubuna nazaran değişebilir. Bu nedenle, diyet konusunda uzman bir beslenme uzmanı ile görüşmek yararlı olacaktır.

Endomorf gövde tipi nedir?​

1940’larda, William H.Sheldon isimli bir psikolog ve hekim, insan vücutlarını görünüşlerine nazaran üç farklı kümeye ayıran yeni bir somatotipleme prosedürü geliştirdi:

Endomorflar​

Tipik olarak yuvarlak, yumuşak yahut kıvrımlı olarak tanımlanır ve yüksek ölçüde gövde yağına sahiptir.

Endomorf gövde tipine sahip beşerler yavaş bir metabolizmaya sahip olma eğilimindedir, bu da kilo almalarını kolaylaştırır ve kilo vermelerini zorlaştırır. Bu tıpkı vakitte Kas büyümesini de maniler. Bununla birlikte, muhakkak bir diyet ve antrenman planını takip etmek, çoklukla endomorfik bedene sahip bireylerin sıhhat gayelerini karşılamasına ve sürdürmesine Yardımcı olabilir.

Endomorfik bedene sahip bireylerin ne yediklerini, ne Vakit yediklerini ve ne kadar yediklerini daha dikkatli Denetim etmeleri gerekebilir. Ekseriyetle daha Aka bir yapıya sahiptir ve Çok tartı taşırlar, bu nedenle hareketsizliğe daha yatkın olabilirler.

Endomorf gövde tipine sahip şahıslar, çok gövde yağı östrojen hormonunun salınmasını tetiklediği için Kas kütlesi kazanmayı da güç bulabilir. Östrojen düzeylerindeki artışlar, testosteron üzere Kas büyümesini destekleyen hormon düzeylerini düşürme eğilimindedir.

genel olarak, endomorfik bedene sahip beşerler , meyveler, sebzeler ve rafine edilmemiş, yüksek lifli besinlerden sağlıklı yağları, proteinleri ve karbonhidratları dengeleyen bir beslenme planından yararlanabilir.

Mezomorflar​

Tipik olarak kare, kaslı yahut atletik olarak tanımlanır. Mezomorflar, kolay kolay kilo verebilecekleri için Yemek istediklerini yemekte zorluk çekmeyebilirler. öbür taraftan, basitçe kilo alabilirler.

Mezomorflar tipik olarak kuvvetli ve sağlamdır, Çok kilolu yahut zayıf değildir. Bedenleri dik duruşlu dikdörtgen biçiminde tanımlanabilir.

Diğer özellikler şunları içerir:

  • kare halli kafa
  • kaslı göğüs ve omuzlar
  • kaslı kollar ve bacaklar
  • eşit tartı dağılımı

Ektomorflar​

Tipik olarak ince olarak tanımlanır ve düşük ölçüde hem Kas hem de yağ içerir.

Teori, herkesin bu genelleştirilmiş kategorilerden birine düzgün bir halde yerleştirilebileceğidir, lakin birden fazla insan birden Fazla gövde tipinin karakteristik özelliklerini sergilediğinden bu her Vakit geçerli değildir. Örneğin, “armut biçimli” bir bedene sahip bir kişinin üst gövdesinin ince ve uyluk ve kalçalarda daha Çok yağa sahip olduğunu, “elma biçimli” bir gövdeye sahip birinin ise bel etrafında daha Çok yağ, fakat ince kolların ve bacakların olduğunu belirtiyor.

gövde tipleri fikri, gövde halini Benlik ve hatalı davranışlarla karşılaştırmak için ortaya çıktı. Daha aktüel kıymetlendirme prosedürleri, bir bireyin sahip olduğu yağ kütlesi ölçüsü ve yağsız kütle üzere objektif ölçümlere bakmayı öngörür.

Düşük yağlı diyetler geçmişte kalmış üzere gelebilir, lakin vegan yahut vejeteryan beslenme (bol ölçüde bitki bazlı proteinle dolu ) iç olmak üzere ektomorflar için yeterli Sonuç verebilirler.

Düşük yağlı diyetler geçmişte kalmış üzere gelebilir, lakin vegan yahut vejeteryan beslenme (bol ölçüde bitki bazlı proteinle dolu ) iç olmak üzere ektomorflar için düzgün Sonuç verebilirler.

Endomorf diyeti nedir?​

Endomorf gövde tipine sahip şahısların daha yüksek gövde yağ düzeylerine sahip oldukları söylendiğinden, endomorf diyetlerinin birden fazla, karbonhidratları sınırlarken protein ve yağ yeme etrafında döner.

Beslenme uzmanları; genellik düşük karbonhidratlı bir diyet öneririz, fakat önermiyorum, zira Bir arada çalıştığım bayanların birçoklarının uzun müddet ketojenik bir sürdürmesi zordur.

Endomorf bir bedene sahip şahıslara balık, yağsız et, yumurta, fasulye, avokado, fındık, hindistancevizi ve zeytinyağı üzere sağlıklı protein ve yağ içeren bütün besin kaynaklarına odaklanmalıdır.

Endomorfların karbonhidratı büsbütün kesmesi gerekmez ve muhtemelen de olmamalıdır: Sebzelerin, tatlı patateslerin, yulafın, meyvelerin ve baklagillerin akıllı karbonhidrat seçenekleridir. Karbonhidratlar Laf konusu olduğunda, karbonhidratlarınızı idmandan sonra yemelisiniz. Zira bu, bedeniniz onları yağ depolamak yerine kasları yenilemek ve inşa etmek için kullandığı vakittir.

Günlük kaç kalori tüketmeleri gerektiğini ve bunların ne kadarının kişinin uzunluğuna, kilosuna, yaşına, gövde tipine ve aktivite düzeyine nazaran proteinlerden, yağlardan ve karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini öğrenmek için kalori hesaplayıcısı kullanmanız gerekir. Bununla birlikte, en Kıymetli kısım, size ve amaçlarınıza uygun, Çok kısıtlayıcı yahut bunaltıcı hissettirmeyen bir diyet bulmaktır. Uzun vadede sağlıklı bir bedene ve Ömür stiline sahip olmanın Biricik yolu budur.

Tüm bunların gerisinde ilim Mevcut mı?​

Düşük karbonhidrat diyeti endomorfik bedene sahip birtakım şahıslarda işe yarayabilirken, bu gövde tipine sahip herkes için işe yarayacak Kesin bir strateji değildir.

Beslenme uzmanlarına nazaran; genel olarak, bu Cin bir diyet kalıbı için niyet süreci, birinin gövde yağ / Kas kütlesi oranına bağlı olarak makro besin alımını değiştirmek etrafında dönmüştür.

Kamu sıhhatini güzelleştirmenin bir yolu olarak bu beslenme modelini destekleyen sağlam bilimsel deliller olduğunu söylemek aldatıcı ve yanlış olacaktır.

Bir endomorf diyet modelini takip etmenin kilo amaçlarınıza ulaşmanıza Yardımcı olabileceğini, lakin birebir vakitte sizi yiyecekle ilgili Temel davranışlarınızı ele almaktan alıkoyabilir.

gövde tipi diyet, günlük beslenme seçimlerini Gereksiz yere karmaşık ve kısıtlayıcı hale getiren kurallar ve düzenlemeler oluşturur, bu da çok yemeye, muhakkak yiyeceklerle meşgul olmaya ve hatta birisini amaçlarından daha da uzaklaştırabilir. En Kıymetli beslenme davranışları ortasında, en az seviyede işlenmiş Türlü besinleri belirlemek, bol ölçüde bitki yemek, kâfi protein almak, açlık ve tokluk durumlarını ayrım etmek, yavaş Aş aş ve yüksek ölçüde ek şeker içermeyen içecekler tüketmek.

Endomorf gövde tipleri için egzersiz​


Amaçlarınızın ne olduğuna bağlı! gövde tipiniz için en düzgün olanı yapmaya çalışmaktansa, antrenman yapmanın, Yemek yemenin, bir Ömür usulü sürdürmenin ve maksada ulaşmayı destekleyecek alışkanlıklar edinmenin en uygunudur.

Pek Fazla endomorf için birincil gaye, kilo Eda yahut kondisyon seviyelerini artırma merkezlidir, lakin bu maksatlara ulaşmak için antrenman yapma Laf konusu olduğunda, yapmak istediğiniz şeyi rahatça gerçekleştirmenize İmkan tanıyan bir seviyede başlamak kıymetlidir.

Esasen, şu anda Fazla etkin değilseniz, yaralanma yahut tükenmişliği önlemek için yavaşça başlamak ve akabinde oradan inşa etmek Fazla kıymetlidir. Zati etkinseniz, ölçek üzerindeki değişiklikleri görmek istiyorsanız, şu anda yapmakta olduğunuz antrenmanları ağırlaştırmanız yahut değiştirmeniz gerekecektir.

Bir kişinin sahip olduğu gövde tipinin genetik, yiyecek seçimleri ve ölçüleri, fizikî aktivite, gerilim, travma, uyku, iş, toplumsal takviye iç birçok farklı faktörün Yan eseri olduğunu ve listenin devam ettiğini unutmayın. Bunun güzel yanı, bedeninizin formunun büsbütün sizin yaptığınız üzere hissetmemeniz gerektiğidir. Bunun Üzücü yanı, bedeninizi değiştirmek istiyorsanız muhtemelen hayatınızın Çeşitli istikametlerinde değişiklikler yapmanız gerekecek olmasıdır.

gövde tipinize bağlı değilsiniz. gövde tipi fizikî özelliklere dayandığından değiştirilebileceği manasına gelir. Bu değişikliklerin vakit, tutarlılık, sıkı çalışma ve davranışlarınızda, alışkanlıklarınızda ve Ömür biçiminizde ayarlamalar gerektirdiğini, fakat bunun Muhtemel olduğunu aşikardır. Dilerseniz gövde tipine nazaran Dava spor hangisidir? makalemize göz atabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir