Emzirme Döneminde Coumadin Kullanımı

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Coumadin bilindiği üzere kalp ritminde meydana gelen düzensizlik durumlarında kullanılan bir ilaçtır. İçerisinde prejelatinize tapioka nişasta ve magnezyum stearat bulunur. Ayrıca stearik asit ve laktoz mono hidrat bulunur. Coumadinin etkin maddesi ise varfarin sodyumdur ve bu ilaç kalbin hızlı şekilde atmasına yol açan bozuklukların ve kalpte pıhtılaşma oluşmasına yol açan durumların düzeltilmesi amacıyla kullanılır.  Ayrıca coumadin pıhtılaşmaya neden olan durumları düzelttiği için kanın damarları tıkamasını da engellemektedir. Toplardamarda kan pıhtısı ile meydana gelen tıkanıkların tedavisinde kullanılır.

Emzirme Döneminde Coumadin Kullanımı

Coumadin faydalı bir ilaç olsa da bazı durumlarda kullanılmaması gerekmektedir. Gebelik durumlarında kullanılmamalıdır. Ayrıca kalıtımsal hastalığınız varsa ve kanda pıhtılaşmaya neden olan kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa bu ilacı kullanmamalısınız. Göz ameliyatı sorun varsa da coumadin kullanmamalısınız. Mide ve bağırsak sisteminde sorun varsa ve idrar yollarında kanama varsa da bu ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Beyin damarları balonlaşıyorsa, kalbin dış zar boşluğunda sıvı toplanıyorsa bu ilacı kullanmayın.

Bu ilaç güçlü ve faydalı olsa da kesinlikle yanlış kullanıma müsama göstermeyen bir ilaçtır. İlacın kullanılması için ne kadar gerekçe varsa kullanılmaması içinde gerekçeler bulunmaktadır.

Gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Gebelik döneminde bu ilacı kullanırsanız ciddi doğum kusurları yaşarsınız. Doktora danışmadan kesinlikle bu ilacı gebeyken almayınız. Emzirme döneminde de direk anne sütü aracılığıyla bebeğe geçeceğinden bu ilacın kullanılmaması önerilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir