Emzirme Döneminde Augmentin Kullanımı

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Augmentin-Bıd ilacı anti bakteriyel ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu ilaç 1000 mili gram tabletler halinde satılmaktadır. Mikrop ve bakterilerin çoğunda etkili bir ilaçtır.

Emzirme Döneminde Augmentin Kullanımı

Bu ilaç sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi durumlarda kullanılır. Ayrıca tekrarlayan bademcik iltihabı ile kronik bronşit rahatsızlıklarında bu ilaç kullanılmaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonlar, idrar kesesi iltihabı ve çıban ile apse ve yaralarda hep bu ilaç kullanılır. Yumuşak doku enfeksiyonlarında ve toksinler nedeniyle gebelikte oluşan gebelik humması tedavisinde bu ilaç kullanılır. Ayrıca düşük durumlarında ve diş eti enfeksiyonlarında bu ilaç kullanılır.

Bu ilaç her ne kadar faydalı bir ilaç olsa da bazı durumlarda kullanılmaması gerekmektedir.

Augmentin-Bıd’ın kullanılmaması gerektiği durumlar şunlardır:

– Sefalosporin ya da penisilin tarzı ilaçlara aşırı hassasiyet varsa

– Enfeksiyöz mononükleoz hastalığı varsa ya da bu hastalığın varlığından şüphe ediliyorsa

– İlaç kullanıldıktan sonra kızarıklık meydana getiriyorsa kesinlikle bu ilacı kullanmayınız.

Hamilelerin bu ilacı kullanmaması önerilir. İlacı kullanırken gebe kalırsanız da ilaç ile ilgili bilgi almak ve ne yapmak gerektiğini sormak için bir uzman hekime başvurunuz.

Bu ilaç emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Bu ilacın kullanımı emzirme döneminde de tavsiye edilmez. Bu ilaç anne sütüne çabuk geçen bir ilaçtır. O nedenle de bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacın kullanılması durumunda bebeklerde mukoz membranlarda mantar enfeksiyonu görülür. Ayrıca ishal de meydana gelir. Bu ilacı kullanıyorsanız emzirmeyi kesmelisiniz.

Bu ilaç 12 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlerde enfeksiyon durumlarında kullanılır. Günde 2 defa 625 mili gram tablet halinde alınır. Eğer enfeksiyon fazlaysa günde 2 defa 1 gram tablet olarak alınmalıdır. Doğru dozlar ve kullanım şekli için doktorunuza başvurunuz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir