Emziren Annelerde Buscopan Kullanımı

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Buscopan mide, bağırsak ve üreme organlarındaki kasılmalar için kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda idrar yolu ve kesesi ile safrada kaslarda meydana gelen kasılmalarda kullanılır.

Buscopan spazm gideren bir ilaçtır ve drajeler halinde satılır.

Buscopan ilacının etkin maddesi hiyosin-N-butilbromürdür. Bu maddeye karşı alerjisi ya da hassasiyeti olanların bu ilacı kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bu ilaç göz içi kasların gevşemesine neden olur. O nedenle de glokom göz hastalığı olanların kullanmamaları önerilir. Çünkü glokom göz içindeki basıncın aşırı şekilde artması ile olur.

İdrar kesesinde biriken idrarın dışarı atılması konusunda rahatsızlık yaşayanların da bu ilacı almamaları önerilmektedir. Sindirim sisteminde bağırsak hareketlerinde felç olanların, mekanik tıkanma yaşayanların ve kalp atışının aşırı hızlı olanların da Buscopanı kullanmamaları tavsiye edilir. Mega kolon hastalığı olanları, kabız olanların, karın büyümesi görülenlerin ve myasteni gibi kas hastalıklarına sahip olanların bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Bebek emziren annelerin ve hamile kadınların da kesinlikle kullanmaması gereken ilaçlar arasında yer almaktadır.

Bu ilaç yetişkinlerde günde 3 defa alınmalıdır. 1 yada 2 draje şeklinde alınmalıdır. Çocuklarda ise yine günde 3 defa olmak üzere 1 draje olarak alınmalıdır.

Buscopanın içerisinde bulunan etkin maddeler şunlardır:

– Polietilen Glikol 6000

– Metil parahidroksibenzoat

– Çözünebilen mısır nişastası

– Polivinilpirolidon (povidon)

– Stearik asit

– Tartarik asit

– Talk ve akasya

– Kolloidal silika

– Dibazik kalsiyum fosfat

– Nişasta

– Sükroz

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir