Emziren Anneler Cipralex Kullanabilir Mi

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Cipralex bilindiği üzere bazı psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan bir ilaçtır. Genelde anksiyete grubu hastalıklarda kullanılmaktadır. Obsesif kompülsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluk bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Cipralex agorafobisiz panik bozukluk ve agorafobili panik bozukluk rahatsızlıklarının tedavisinde ve majör depresif durumlarda kullanılır.

Cipralex beyaz ve oval bir ilaçtır. Eğer bir anne Cipralex kullanıyorsa gebelikte bu ilaca devam etmeli midir, etmemeli midir? İşte sizler için merak edilen bu soruyu yanıtlandırdık.

Cipralexin gebelikte kullanılıp kullanılmaması yönünde çok fazla çalışma olmasa da eğer kesinlikle gerekli değilse kullanılmaması yönünde ortak bir görüş bulunmaktadır. Cipralexin gebelik kategorisi C’dir.

Eğer annenin kullanması gerekiyorsa son 3 ayda doktor kontrolünde bu ilacın kullanılması gerekmektedir. Bu durumda anne bebek uzmanı kişi tarafından yakından gözlemlenmelidir. Gebelik döneminde kullanılan bu tip antidepresanların birden kesilmemesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde bu türlü ilaç kullanımı bebeklerde şu sorunlara neden olmaktadır:

– Siyanoz ve nöbet

– Apne ve solunum güçlüğü

– Beslenme güçlüğü ve vücut sıcaklığında meydana gelen dengesizlikler

– Letarji, kusma ve irritabilite

– Hipoglisemi, huzursuzluk

– Hipertoni, tremor ve hiperrefleksi

– Uyuklama hali ve sürekli ağlama ve uyuma güçlüğü

– Yüksek tansiyon

Bu tür ilaçlar serotonerjik olduğu için hem gebelikte içilmesi hem de ilacın aniden kesilmesi bebeklerde bazı sorunlara yol açmaktadır. İlaç anne sütüne karışarak tıpki alkol ve sigaranın yapmış olduğu etkiyi yapıyor. O nedenle de emzirme dönemindeki annelerin sigara, alkol ve ilaç kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir