Emziren Anneler Antidepresan Kullanabilir Mi

Anne/Çocuk, Genel, Sağlıklı Yaşam Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Antidepresan ilaçlar her zaman ağır etkileri nedeniyle kuşkuyla bakılmış ilaçlardır. Ancak bir grup antidepresan ilaç en güvenilir ilaçlar arasındadır.

Emziren Anneler Antidepresan Kullanabilir Mi?

Sertralin, Reboksetin ve Mirtazapin ile Paroksetindir, Essitalopram ve Fluvoksami gibi antidepresanlar hamilelik döneminde doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu ilaçlar anne sütüne en az geçen ilaçlar olduğu için en güvenilir antidepresanlar arasında yer almaktadır. Bu konuda doktorların uzak durulması gerektiğini söylediği tek ilaç ise Citalopramdır. Bu ilaç direk anne sütü aracılığıyla bebeğe geçmektedir. Süte fazla miktarda geçen ilaçlar arasında Venlafaksin ve Fluoksetin de bulunmaktadır. Eğer mümkünse bu ilaçları kullanmayın ve doktorunuzla görüşerek ilaç değişimi isteyin.

Depresyon ilacı kullanmak zaten zordur. Eğer bebek emziriyorsanız daha da zordur. Bu noktada anne sütünü kesmek ya da direk ilacı kesmek doğru değildir. Hem ilaca devam edip hem de anne sütünü vermeye devam etmek gerekmektedir.

Bebek küçük ise depresyon ilacı düşük dozlarda alınmalıdır. Bebekte aşırı ağlama ve kusma gibi durumlar görünüyorsa doktora başvurulmalıdır. Eğer bebekte ishal, döküntü ya da huzursuzluk görünüyorsa ilaç yan etki yapıyor demektir.

Genelde malfarmasyon görülme durumu % 2 yada 3 olsa da ilaçların anormallikleri 1.8 kat yani 2 katına kadar arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu ilaçlar kalp ve damar sistemi anormalliklerini 2 katına çıkartıyor.

Seratonin geri alım inhibitörleri ise bebekte persistan pulmoner hipertansiyona neden oluyor. Ayrıca bebeklerde diyabet, zor doğum ve preeklampsi durumları ortaya çıkıyor.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir