Emziren Anneler Alkol İçebilir Mi

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Emziren anneler alkol içebilir ya da sigara kullanabilir mi?

– Emziren anneler ne alkol ne de sigara içebilir. Emziren annelerin beslendiği gıdalar ve tükettiği ürünler direk bebeğe geçer. Sadece hamilelik döneminde değil, emzirme döneminde de geçer. Hamilelikte direk geçerken emzirme döneminde süt vasıtasıyla bu maddeler anneden çocuğa geçer.

– Anneler emzirme döneminde herhangi bir tütün ürünü de kullanamazlar. Bu tip maddeler anne sütüne karışır ve anneden bebeğe geçer. Bu nedenle bebekler zehirlenir. Annelerin bu dönemde böyle şeyler almaması gerekmektedir. Aksi halde bebekler normalden daha zayıf olurlar. Üstelik karaciğerleri de yeterli oranda gelişmez.

Emzirme döneminde alınan alkol bebeğin uyku düzenini de bozar. Alınan alkol 4 saat içinde anne sütüne karışacağından bebeğe de geçer ve bebeklerde uyuşukluk görüşür.

– Anneler bu süreçte asla alkol almamalıdır ve alkol aldıktan hemen sonra bebeklerini emzirmemelidir. İnsan vücudu 3 saat içinde kendini alkolden temizlediği için bebekler alkolden sonra en az 3 saat içinde emzirilmemelidir.

– Alkol almadan önce annenin kendini sağması ve bebeğine biberon yardımıyla sütünü vermelidir. İçkinin içerisine su katarsanız alkolün etkisi azalacaktır.

Bira kullanımının her ne kadar anne sütünü arttırdığı söylense de bira alkoldür ve o nedenle de emzirme döneminde alınmaması gerekmektedir. Anne sütünü arttıracak başka gıdalara yönelinmeli ve alkol gibi zararlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bebek sizin bebeğiniz olsa da halk sağlığı açısından böyle birşey kabul edilemez. Anne ve bebek sağlığı bütündür. Anne sağlığı ne kadar bozuk olursa bebeğin sağlığı da o denli bozuk olacaktır. O nedenle kendini düşünmeyen annelerin en azından bebeklerini düşünmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir