Ek Gıdaya Ne İle Başlanmalı

Anne/Çocuk, Gebelik, Genel Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Ek Gıdaya Ne İle Başlanmalı

Yoğurt: anne sütüne çok yakın olduğu için kolay sindirebilir oluşu dolayısıyla ek gıdaya geçişte seçilecek ilk besin olarak idealdir. Kalsiyum için iyi bir kaynaktır ve bol miktarda B12 ve B6 vitamini içerir. Zengin bir protein kaynağıdır. Yoğurdu ilk kaşığın ucuyla tattırın. Verdiğiniz yoğurt miktarını iki hafta içinde yavaş yavaş artırın.

Sebze püresi: sebze püresi yaparken sebzeler mutlaka mevsim sebzesi olmalıdır. Kolay püre haline gelebilen yumuşak kaygan ve alerji riski düşük sebzeler kullanılmalıdır. Tek sebze ile başlayıp daha sonra ikili üçlü kombinasyonları ile deneyin.

Muhallebi: pürüzsüz olması nedeniyle bebeğiniz tarafından kolayca kabul edilecektir. Eğer ilk gıdya geçerken muhallebiyi seçecekseniz inek sütü değil anne sütü veya mama kullanmalısınız. Pirinç unu yerine tam buğday unu yulaf unu tercih edin. Şeker kullanmamalısınız. İçine anne sütü tereyağı meyve katılarak azda olsa besin değeri biraz artırılabilir.

Meyve püresi: elma, armut, erik, kayısı, şeftali, nektarin başlangıç için uygun meyvelerdir. Meyve püresi öğlen kuşluk ve ikindi öğünlerinden birinde verilebilir. Çilek ananas gibi alerji riski yüksek olan meyveleri daha sonraya bırakabilirsiniz. Meyveler mevsimine uygun mümkünse organik olmalıdır. Ek gıdaya geçerken meyve suyu ile başlamayın. Sadece ek gıdaya geçerken değil her zaman meyve suyu değil meyvenin kendisi yenmelidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir