Çocuklarda Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Çocuklarda oluşan ağız kokusu nedenleri altta yatan sebebe nazaran değişmektedir. Halitozis biçiminde tabir edilen makus ağız kokusu, çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Fizyolojik ya da patolojik olarak ağız kokusu görülebilir. Bebeklerde ağız kokusu ve ateş enfeksiyonel bir sıhhat sorunun habercisidir. Bilhassa üst ve alt teneffüs yollarındaki bir iltihap habercisi olabilir. Bu üzere durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak değerlidir. Bunun dışında:

  • Solunum yolu sorunları sebebiyle,
  • Mide ve bağırsak sorunları kaynaklı olarak,
  • Kan gazındaki problemler sebebiyle ağız kokusu görülebilir.

Çocuklarda Nefes Kokusu Sebepleri

Çocuklarda nefes kokusuna yol açan birçok öge bulunur. Çocuğun nefesi neden kokar:

  • Fizyolojik ağız kokusu, sabah uyanınca ortaya çıkan kokudur. Az su içmek, vitamin ve mineral eksikliği üzere nedenlerle ortaya çıkabilir.
  • Ağız içi nedenlere bağlı olarak meydana gelen ağız kokusu ise dişeti ilhitapları ya da ağız içi enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkmaktadır.
  • Solunum yolu sebepleri ile ortaya çıkan ağız kokusu bilhassa boğaz enfeksiyonları ve bademcik iltihapları kaynaklı olarak meydana gelir. Sinüzit ve burun iltihabı üzere meseleler, ağız kokusuna yol açmaktadır.
  • Sistemik hastalıklara bağlı olarak görülen meseleler 2 yaş bebeklerde ağız kokusu için kıymetli sebepler ortasında bulunmaktadır.
  • Yiyecek ve içecek tüketimin istikrarsız ve yanlış olması da ağız kokusuna yol açabilir.

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş çıkaran bebeklerde ağız kokusu normal kabul edilir. Bebeklerin bu sürecinde ağız kokusu çok rahatsız edici ise, enfeksiyon kelam konusu olabilir. Bilhassa 2 aydan uzun süren ağız kokuları kronik olarak isimlendirilir. Ağız kokusunun önüne geçmek için anne sütünden kesilen çocukların bol bol su içmesi gerekmektedir. Bunun dışında şayet 3 yaşından büyükse, kesinlikle dişlerini tertipli olarak fırçalamak gerekmektedir. Bilhassa anne göğsü emen çocuklarda görülen ağız kokusu, annenin kullandığı ilaçlar sebebiyle de meydana gelebilir. Annenin kullandığı ilaçlar, anne sütü aracılığı ile bebeğe geçebilir ve bu durumda ağız kokusu meydana gelebilir. Bu üzere durumları engellemek için annenin ilaç kullanımı için doktora başvurması gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir