Çemen Otu (Methi) Çayı: Faydaları ve Sağlık Riskleri

Güzellik Oca 08, 2023 Yorum Yok

Kilo vermeye Yardımcı olmaktan Ebeveyn sütü üretimini güzelleştirmeye kadar, çemen otu çayının yararlarını okuyun. Çemen otunun beşerler için birçok yararı vardır. Kalsiyum, magnezyum, folat, fosfor ve A vitamini açısından zengindir. Potansiyel sıhhat faydaları, birçok insanın çemen çayını günlük rutinlerine iç etmesinin nedenidir.

Çemen Otu Çayı Nasıl Yapılır?​

  • Bir çay kaşığı çemen otu (methi) tohumunu toz haline gelene kadar ezin.
  • Tozu bir bardak kaynar suya ekleyin.
  • Karışımı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ekleyin. Fesleğen yaprağı da ekleyebilirsiniz.
  • Malzemelerin kaynamasına müsaade verin. 3 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Çayı süzgeç yardımıyla bir bardağa süzün ve için.

Çemen Otu Çayının Faydaları​

Bazıları çemen otu tüketmenin birçok sıhhat faydası olduğuna inanıyor. Bunlardan kimileri:

Erken Yaşlanma Belirtileriyle Gayret Eder​


Çayı yüksek oranda çimlenmiş tohumlar kullanarak yaparsanız, bedeninizi yüksek seviyede antioksidanlarla tanıştırır. İnce çizgiler, kırışıklıklar, lekeler üzere erken yaşlanma belirtileriyle gayret eder.

Anne Sütü Üretimini Artırır​

Bilhassa emziren anneler için yararlıdır. Bir çalışmada plasebo verilen bayanlara kıyasla Ebeveyn sütü üretimini arttırdığı bulundu.

Şeker Hastalarına Yeterli Gelir​


Çemen otu çayının insüline hassas olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, diyabetik hastalar her gün içerse, glikoz toleransında düzgünleşme yaşamaları mümkündür.

Solunum Rahatlaması Sağlar​

Birçok çalışma, çemen otu çayının teneffüs yolu hastalıklarına Yardımcı olabileceğini göstermektedir. Astımı tedavi etmeyebilir, lakin mutlaka duruma Yardımcı olabilir ve sık atakları önleyebilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur​


Kilo vermek bir seyahattir. Biricik bir şey yaparak sihirli bir halde kilo veremezsiniz. Lakin antrenman ve sağlıklı beslenmenin yanı Dizi çemen otu çayını da rutininize ekleyebilirsiniz. Yağ birikimini engelleyebilir.

İltihabı azaltır​

Methi yahut çemen tohumlarının linoleik ve linolenik asitler içerdiği bilinmektedir. Her ikisi de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle çemen otu çayı iltihaplanmayı azaltmaya Yardımcı olabilir.

Sindirime Yardımcı Olur​


Daimi kabızlıkla uğraş ediyorsanız , çemen otu çayı sizin için gerçek Meşrubat olabilir. İrritabl bağırsak sendromundan kurtulmanıza ve dışkıyı Fazla zorlanmadan geçirmenize Yardımcı olabilecek suda çözünür lif içerir.

Çemen Çayı Riskleri​

Her şeyin avantajları ve dezavantajları vardır. Emsal formda, çemen otu çayının da diyet rutininize iç etmeden Evvel bilmeniz gereken birkaç dezavantajı vardır.

Birkaç şahıs hamilelik sırasında çemen otu çayı içmekten kaçınır. Pek Fazla Kesin çalışma Yan tesirlerini kanıtlamasa da, Ebeveyn adaylarının içmeden Evvel tabiplerine müracaatları gerekir.

Yer fıstığı ve çemen bitkilerinin çapraz reaktif olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, birincisine alerjiniz varsa, ikincisinin size uymama mümkünlüğü yüksektir.

Çemenin şeker düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle, hipoglisemiden şikayetçiyseniz, evvelce hekiminize danışmalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir