Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Aşk/İlişkiler, Genel Ağu 31, 2022 Yorum Yok

Anlaşamayan ve boşanan anne babalar sadece kendi durumlarını düşünerek bu kararı alırlar. Bu süreçte çocuklar yalnız bırakılır ve ihmal edilirler. Oysa onların da duyguları ve fikirleri vardır. Ebeveynler birbirlerine bağırmaktan çocuklarının haykırışlarını duyamazlar. Şiddetli geçimsizlik boşanma ile biter. Evli evine köylü köyüne gider ama çocuğun psikolojisi ne yöne gider kimse umursamaz. Boşanmalar en çok çocukları etkilediği için boşanma kararı alınmadan önce kimseye değil, çocuklara sorulmalıdır.

Uzman psikolog Enise Öziç boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisini şöyle sıralıyor

Boşanma esnasında ihmal edilen çocuklar ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor. Çocuklar bu süreçte psikolojik destek almalıdır. Çocuk bu süreçte ihmal edilirse ileride depresif bir yetişkin olma riski taşır.

– Çocuklara genelde anneleri ya da babaları kötülenmeye çalışılıyor. Bu durum çocuğu hem üzüyor hem de fikirlerinin taraflı şekillenmesine neden oluyor. Yaşanan sorunlar iki kişi arasında kalmıyor ve durum çocuklara da sıçrıyor. Siz boşandıysanız bile o çocuğunuzun hala annesi ya da babasıdır. Çocuğunuzu kendi çıkarınıza alet etmeyin.

– Anne ve baba bir çocuğun gözünde asla ayrılmazlar. Bireyler birbirlerinden ayrılabilirler ancak anne ya da babalıktan boşanamazlar.

– Anne ya da babalar ne kadar çok ilgi gösterirlerse göstersinler her zaman çocuklarının ihtiyaç duyduğu sevginin % 50’sini gösterirler. Ne anne tek başına hem ana hem de baba olmaya çalışsın, ne de baba hem ana hem de baba olmaya çalışsın. Kimse kimsenin yerini dolduramaz. O nedenle bir tarafın eksiğini diğer taraf kapatmak için uğraşmasın.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir