Boşanmak

Aşk/İlişkiler, Genel Ağu 31, 2022 Yorum Yok

Etrafta büyük hayallerle evlenerek evliliklerini bir süre sonra boşanmayla sonuçlandıranlar var. Gerek kendi ailenizde yaşadığınız olaylar gerekse de kendi evliliğinizde yaşadığınız durumlar evlilik kurumuna saygınızın yitmesine neden olabilir.

Boşanmak Nedir?

Bundan 20-30 yıl önce boşanmak çok büyük toplumsal bir olaydı. Etrafta boşanan çiftler çok yoktu. O nedenle de boşanmış aile çocukları bu durumdan utanır ve bunu kendilerine saklardır. Ama artık bir sınıf dolusu çocuğun yarısına yakınının anne ve babası boşanmış durumda. Evlenmeler ile beraber boşanmalar da arttı. Kadınların ekonomik olarak özgür olması ve erkeğin boyunduruğu altına girmemesi boşanmaları arttıran nedenler arasındadır. Eskiden de evlilikler mutsuzdu ancak kadınlar ekonomik açıdan özgür olmadıkları için hayatlarındaki erkeklere katlandılar. Onların dayağını yediler, ihanetlerini çektiler ama yine de ‘Senden boşanıyorum’ diyemediler. Şimdi kadınlar ekonomik anlamda biraz daha özgürler ve kendilerini üzen durumları sürdürmek istemiyorlar. Boşanmalar bu sebeple sayı olarak artmaktadır.

Ömür boyu mutsuzluk çekmek yerine boşanmanın mantıklı olduğunu dile getiren uzmanlar ‘Kadınların kendileri için yeni bir hayat kurmaya çalışmaları da sevindiricidir’ diyorlar. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Şirin Hacıömeroğlu Atçeken de ‘Boşanmak dünyanın sonu değil’ diyor. Boşanmalar hukuki olarak artık daha kolay. Boşanmak eskiden tabuydu. Şimdi ise tabu olmaktan çıkıyor. Özellikle de büyükşehirde yaşayan kadınlar için herşey daha hızlı akıyor. Çiftler herşeyi daha hızlı yaşıyor ve herşey daha hızlı gelişiyor. O nedenle çiftler birbirlerinden daha hızlı uzaklaşıyorlar. Bu da boşanmaların artmasına neden oluyor. Aradaki uzaklaşma artınca kopuşlar meydana geliyor, bu kopuşlar boşanma ile son buluyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir