Boşanma Nedir

Aşk/İlişkiler, Genel Ağu 30, 2022 Yorum Yok

Boşanmak genelde evlenmek niyetiyle biraraya gelen çiftlerin, mutsuz olduklarında hukuken başvurabilecekleri bir merciidir. Toplumumuzda boşanmak birbirini artık eskisi kadar sevmeyen ve aynı evde yaşaması imkansız hale gelmiş çiftlerin başvurduğu bir yol olarak bilinir.

Boşanma Nedir?

Boşanmak aslında evlilik kurumu ile biraraya gelen çiftlerin birçok nedenden dolayı artık evliliği sürdüremediklerinde başvurdukları bir yoldur. Boşanmak istemek bir ya da birden çok nedene dayandırılabilir ama en çok boşanma nedeni ilgisizlik ve sorumsuzluktur. Çiftler mahkemede durumlarını bildirirken karşı tarafı ilgisiz ve sorumsuzluk ile itham ederek boşanmak istediklerini bildiriyorlar.

Herkes mutlu olmak ve bir ömür boyu birlikte olmak vaadiyle evlense de bazen işler istediğimiz gibi gitmez ve yaşanan durumlar bizleri boşanmaya zorlayabilir. Hatta insanların iç çekerek baktıkları evlilikler bile gün gelip boşanma noktasına varabiliyor. Çiftlerin ne kadar zengin, ne kadar ünlü ya da ne kadar başarılı oldukları da önemli değildir. Bir insan ilişki kurma konusunda başarısızsa o kişi her alanda başarısız olarak görülmektedir. Genelde boşanan ünlüler de toplumun gözünde düşmektedir.

Boşanma evlilik birliğini temelden sarsacak bir durumdur. Ortak hayatın yeniden kurulamaması, eşler arasındaki şiddetli geçimsizlik boşanma yaratan durumlar arasındadır. Medeni Kanun eşler arasındaki uyuşmazlık görülmesi halinde boşanmanın bir hak olduğunu belirtse de boşanmak genelde evli çiftin yakın çevresi için bir yıkım demektir. Kötü giden bir evlilik kuşkusuz boşanma kararından daha kötüdür ama bu durum sadece iki kişiyi etkilememektedir, iki kişi de dahil birçok kişiyi etkilemektedir.

İnsanlar birden çok sebep yüzünden boşanabilirler. Çiftler artık anlaşamıyorsa boşanmaları gündeme gelebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir