Bebeğinizin saçı, cildi ve tırnakları nasıl gelişir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Oca 08, 2023 Yorum Yok

Bebeğinizin cildi, saçı ve tırnakları hamileliğin birinci üç ayında oluşmaya başlar ve Ebeveyn karnında ve doğumdan sonra gelişmeye devam eder. Bebeğinizin Deri rengi ömrünün birinci birkaç ayında değişir ve tipik olarak 6. ay civarında büsbütün gelişir. İstikrarlı beslenerek, doğum öncesi vitaminleri alarak, kâfi D vitamini aldığınızdan emin olarak ve her gün inançlı güneş ışığının tadını çıkararak bebeğinizin cildinin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin yumuşak, pürüzsüz cildi bedenindeki en Aka organdır. Hamilelik sırasında, bebeğinizin cildi rahminizdeki amniyon sıvısında gelişir. Burası onlar için sıcak ve rahat bir yuva.

Doğumdan sonra bebeğinizin cildi, etraflarındaki yeni dünyaya Ahenk sağlamasına Yardımcı olan ince değişikliklere uğrar. Bir bebeğin cildi Ebeveyn karnında Fazla erken gelişir.

Bebek cildi, saçı ve tırnakları hakkında daha Çok bilgi edinmek ve hamilelik sırasında sağlıklı gelişimlerini teşvik etmenin en güzel yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeğin Ebeveyn karnındaki Cilt gelişimi​

Yalnızca 5 haftalık gebeyken, minik embriyonuz üç katmandan oluşur. Ektoderm ismi verilen üst katman, bebeğin en dıştaki Cilt katmanına (epidermis), merkezi ve periferik hudut sistemine, gözlerine ve İç kulaklarına dönüşecektir.

Birinci başta bebeğinizin cildi o kadar ince ve yarı saydamdır ki altındaki kan damarlarını görebilirsiniz. 13. haftada bebek cildi hala incedir, fakat 16. haftada daha kalın hale gelir. 18 haftalık gebeyken, Cilt katmanlarının oluşumu tamamlanmıştır. Bebeğiniz doğuma yaklaştıkça , Cilt daha kalın ve daha Donuk hale gelir, lakin Yine de hisli ve Fazla yumuşaktır.

Hamileliğin yaklaşık 19. haftasında, bebeğiniz cildini kaplayan yağlı, peynir gibisi bir kaplama olan verniks geliştirmiştir. Bebeğin hisli cildini Daimi olarak amniyotik sıvıya maruz kalmaktan korur. Verniks olmadan, bebeğiniz cildin aşınmasına, çatlamasına ve sertleşmesine neden olabilecek atıklara ve öteki tahriş edici unsurlara maruz kalacaktır.

Pek Fazla bebek cildine yapışmış verniks lekeleriyle doğar. Çabucak yıkamak yerine, birden fazla uzman artık bir bebeği yıkamak için doğumdan sonra 24 saate kadar beklemeyi, verniksin cilde emilmesi ve mikroplara, su kaybına ve sıcaklık değişikliklerine karşı ek muhafaza sağlaması için beklemeyi öneriyor. 24 saat beklemek Mümkün değilse uzmanlar en az altı saat beklemeyi öneriyor.

23. haftada bebeğin avuç içlerinde ve ayak tabanlarında çıkıntılar oluşur. Bu çıkıntılar daha sonra bebeğin eşsiz parmak izlerine ve ayak izlerine dönüşecektir.

24. haftada bebeğin cildi kırışır. Birebir vakitte yarı saydamdır ve görünür kan damarları nedeniyle pembe yahut Kırmızı görünür. Devre 27. haftada sona erdiğinde bebekler daha Çok yağ almaya devam eder ve bu da ciltlerinin daha pürüzsüz görünmesine Yardımcı olur.

35. haftada bebeğin cildi doğumdaki üzere pürüzsüz hale gelir. Artık daha da tombullaşıyorlar – tam da sizinle tanışmak için tam vaktinde onları ekstra şirin hale getiriyor.

Bebekler ne Vakit Deri rengine kavuşur?​

Hamileliğin 6 ila 8. haftalarından başlayarak, daha sonra Deri rengini oluşturan unsur olan melanin üretecek olan hücreler birinci olarak bebeğinizin cildinde belirir. Ne kadar Çok melanin üretilirse (genler tarafından düzenlenen bir süreç), bebeğinizin cildi, gözleri ve saçı çoklukla o kadar koyu olur.

Bir bebek doğduğunda, ciltleri koyu kırmızıdan mora kadar bir renktedir. Havayı soluduklarında renk kırmızıya döner ve bu ekseriyetle birinci gün içinde kaybolur. Yeni doğmuş bir bebeğin sirkülasyon sistemi Hariç dünyaya Ahenk sağladığı için elleri ve ayakları başlangıçta mavi görünebilir. Yenidoğanlarda ayrıyeten milia (burun, yanak, çene ve alında Ufak ak şişlikler) ve verniks, lanugo, bebek aknesi ve Türlü olabilir.

Koyu ciltli ebeveynlerin bebekleri, doğumda ebeveynlerinden bariz formda daha Aleni renkte görünebilir ve daha sonra vakitle daha koyu bir cilde sahip olabilir. Melanin üretimi artar, bebeğinizin cildini yoğunlaştırır ve güneşin ultraviyole ışınlarından bir dereceye kadar muhafaza sağlar – bebeğinizin Ebeveyn karnında gereksinim duymadığı bir müdafaa. Bebeğinizin kalıcı Cilt tonu muhtemelen 6 ay civarında büsbütün gelişmiş olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir