Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. Ruh Sağlığı İçin Yoganın 5 Faydası

Ruh Sağlığı İçin Yoganın 5 Faydası

admin admin -
52 0

Yoga, ruhsal ve duygusal güzelleşmenin anahtarıdır, lakin ilaç ve terapinin yerini tutmaz. İşte yoganın size beş yararı…

Yoga yaparken fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi düzgün hissedersiniz. Tertipli olarak yoga yapmak, ruh halini, dikkati, uykuyu ve ağrıyı Denetim etmekten Mesul bir hormon olan serotonin alımını artırabilir. Hem yoga hem de meditasyon, bedendeki triptofan (serotonin öncüsü) düzeylerini de artırır.

bütün yoga pratiği, zihnin tabiatı, insan tabiatı, hislerin bedenimizde nasıl yaşadığı ve davranışlarımızı ve zihnimizi nasıl etkilediği ile çalışmamıza Yardımcı olur.

İşte yoganın zihinsel sıhhatimize fayda sağladığı beş yol:

Kaygıyı azaltır​


Sizi kaç ya da Cenk modundan, sempatik hudut sisteminden parasempatik hudut sistemine geçiş olan dinlen ve sindir düzeneğine taşır. Derin soluk almaya başladığınız anda, kaç ya da Cenk işlevinin suratını düşürür ve hudut sisteminizi sakinleştirirsiniz. Araştırmalar, yoganın Kaygı ve gerilimi azalttığını göstermiştir.

Benlik hissinizi oluşturur​

Yoga yoluyla kendinizi daha düzgün tanırsınız ve kendinizle yargılayıcı olmayan bir münasebet geliştirebilirsiniz. Daha yüksek bir ferdî bakım düzeyi vardır zira bilinçaltınız yoga yapmak için Çaba sarf ederek size ‘ben zamanına’ layık olduğunuzu söyler. Bedensel yeteneklerinize olan özgüveninizi geliştirdiğinizde, kişilik saygınızı da Olumlu tarafta tesirler. Ayrıyeten antrenman sırasında salınan endorfinler (mutlu kimyasallar) ruh halinizi yükseltir.

İlişkileri geliştirir​


Bir araştırma, tertipli olarak yoga yaptığınızda toplumsal bağlarınızın geliştiğini bildirdi. Bunun nedeni, daha merkezli ve huzurlu hissetmenizdir, bu da dolaylı olarak öbür bağlantıları tıpkı şefkat ve sevgi ışığında görmenize Yardımcı olur. temel olarak romantik bağları etkileyerek, partnerinizle Uğraş gösterme konusunda daha az tepkisel ve daha faal hale gelirsiniz.

Öz farkındalığı artırır​

Şu ya da bu nedenle, hepimizin sevmediğimiz ya da toplumun sevmeyeceğini düşündüğümüz yanlarımız var, bu yüzden bu modülleri bilinçaltı ruhumuza itiyoruz. Yoga, farkındalık yaratmaya Yardımcı olur, hasebiyle bu gizli niteliklerin farkına varmamızı ve kuvvetli ve zayıf taraflarımızın daha Çok farkına varmamızı sağlar.

Madde bağımlılığı ile başa çıkmaya Yardımcı olur​


Yoga, yalnızca bir asana yahut durum yapmaktan daha fazlasıdır. Çeşitli araştırmalar , yoganın ayıklığa ulaşmaya Yardımcı olmak için bağımlılığın uygunlaşması için mükemmel olduğunu göstermektedir.

Uygunlaşan bir bağımlı için sıklıkla nüksetmeyi tetikleyen Telaş ve depresyon hislerini azaltır.

Yoga, insanların alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmalarına Yardımcı olur. Sigarayı bırakmaya kararlı olanlar için de işe fayda. Yoganın bir kesimi olan meditasyon, dürtüsellik, Dilek ve gerilime karşı Olumsuz reaksiyon üzere unsur bağımlılığının birincil semptomlarını maksatlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir