Bağlı mısınız, Bağımlı mısınız Yoksa Bağlanamıyor musunuz

Aşk/İlişkiler Ağu 21, 2022 Yorum Yok

 

Sizin ilişki modelinizin hangisi olduğunu bilmiyoruz ama anlatacağımız karakterlere göre sizin ilişkiniz hangisi kolayca belirleyebilirsiniz.

Bağlı kişi, ilişkisini sağlıklı bir şekilde yürütüyordur. Bağlılık bir ilişki için olmazsa olmaz bir kavramdır. Kişiler arası sevgi ve güvenin gelişmesi için gereklidir. Kişiler bu sayede birbirlerine şevkat ve yakınlık hissederler. Bağlı kişiler daha sosyaldirler. Kendi arkadaş çevreleri ve hobileri vardır. Boş zamanlarında yapacak işleri vardır. Boş zamanlarında birbirlerini düşünmek yerine meşgaleleri ile ilgilenirler.

BAĞIMLI MISINIZ, BAĞLI MISINIZ YOKSA BAĞLANAMIYOR MUSUNUZ?

Bağımlı kişi ise karşısındaki kişi olmadan yaşamayı düşünemez. İlişkisinde mutsuz ve kaygılıdır. Karşısındaki kişi olmaksızın günlük aktivitelerini yerine getiremeyen bağımlı kişinin arkadaş çevresi de sınırlıdır. Herşeyi karşısındaki kişi ile yapmak ister ve bu da karşı tarafı yorabilir. Bağımlı kişi kendini çaresiz ve güçsüz hisseder. Onun mutluluğu ilişkinin mutluluğuna bağlıdır. Hayatın merkezine ilişkisini koyar. En ufak tartışmada büyük üzüntü yaşar. İlişkide herşey yolunda gitse bile kişi sürekli bir hayal kırıklığı içindedir. Tek başına karar alamaz ve terkedilme korkusu vardır. Bu sebeple kendinden ödün vererek yaşar. Bağımlı kişilerin bu süreçte destek alması gerekmektedir. Kendini sevmeyi ve kendine değer vermeyi öğrenmelidir. Kendisi ile barışık olmalıdır ve birey olduğunun farkına varmalıdır.

Bağlanamayan kişi ise henüz bir ilişki için olgunlaşmamış kişidir. O gezmeli, tozmalı ve hayatın tadını çıkarmalıdır. Bağlanmak hem duygusal olarak hem de maddi olarak bir sorumluluk ister. Bağlanmak için kişi ne istediğini bilmelidir. Bağlanmak için kişi hem kendinden hem de karşı taraftan emin olmalıdır. Bu sayılanların hiçbirisi bağlanamayan kişide yoktur.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir