Aşk Acısı

Aşk/İlişkiler, Genel Ağu 20, 2022 Yorum Yok

Aşk acısı kişinin yaşına, daha önceki deneyimlerine ve ayrılma şekline göre değişiklik gösterir. Bununla baş etmek de kolay bir iş değildir. Kadınlar bu konuda daha duygusal olduğu için çok daha fazla yara almaktadır. Kişiler bu güçlü duygu ile baş etmekte zorlanırlar. Şu an acı çekiyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Bu duruma asla ‘Nasılsa geçecek.’ gözüyle bakmayınız.

Aşk acısı hangi psikolojik rahatsızlıkları meydana getirir?

Aşk acısı çekmek herşeyden önce kişilerde obsesif kompulsif bozukluğa neden olmaktadır. Aşk beyindeki dopamin salınımını arttırarak kişilerin uyku ve iştah düzenlerini alt üst etmektedir. Ayrıca beyindeki seratonin hormonunun azalmasına neden olduğu için de kişileri mutsuz eder ve depresyona kadar sürükler.

Aşık olduğunuzda zihninizde müthiş bir acı duyarsınız. Bu acı ister deneyimlenmiş olsun ister deneyimlenmemiş ve ilk kez deneyimleniyor olsun herkes için aynıdır. Aşk öyle güçlü bir duygudur ki acı çektiğinizde beyniniz gerçekten bu acıyı yaşar ve vücudunuza gönderir. Vücudunuz da bu acıya dayanamaz ve bazı noktalarda tepkiler göstermeye başlar. Baş ağrıları, stres gibi durumlar işte bu acı hissinin vücuda yansımalarıdır.

Takıntılı kişilik özelliğine sahip olmanın aşkın verdiği adrenalin ve sahip olma hırsı ile daha da takıntılı bir hale girecekler ve en sonunda hastalanacaklardır. Aşk aslında travmatik bir durumdur ve hiçkimse için iyi sonuçlanmaz. Beraber olsanız bile birlikte olduğunuz erkekler bir süre sonra aşkın tutkusundan korkarak sizden uzaklaşabilir. Çünkü aşk saplantılı bir ruh halidir. Bu ruh hali hiç geçmeyecek sanırsınız. Eğer ki elde edemiyorsanız ve karşı tarafın sizin hakkında negatif şeyler düşündüğünü biliyorsanız o zaman bu durum özgüven yitimine ve depresyona neden olmaktadır.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir