Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güzellik
 4. »
 5. Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

admin admin -
67 0

Aloe veranın tedavi emelli kullanıldığı cilt yaralanmalarından temel olanları şunlardır:

 • Yanık
 • Ülser
 • Kırışıklık
 • Akne ve sivilce

Kuru Ciltler İçin Aloe Vera

Aloe veranın nemlendirme özelliği kullanılarak hazırlanabilecek cilt maskesi örnekleri şunlardır:

 • Aloe vera ve Hindistan cevizi yağı: 1 adet aloe vera yaprağı bir uçtan başka uca kadar kesilir ve içerisindeki şeffaf renkteki jel çıkartılır. Bu jel bir kaseye dökülür ve üzerine de yarım fincan kadar Hindistan cevizi yağı ek edilir. Kasenin içerisindeki karışım uygunca karışana ve pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılmaya devam edilir. Yüz ve boyun bölgesine bu karışım maske olarak yapılır. Gece yatmadan evvel yapılması tavsiye edildiği üzere, gece boyunca maskenin yüzde kalması da tavsiye edilir. Uyanıldığında yüz temizlenir.
 • Yoğurt, taze salatalık ve aloe vera: 4 yemek kaşığı saf aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 6 yemek kaşığı taze salatalık suyu; bir kap içerisinde karıştırılır. Bu karışım maske olarak cilde uygulanır. Maske yüzde 15-20 dakika ortası bir müddet bekletildikten sonra, ılık su ile cilt durulanır.

Yağlı Ciltler İçin Aloe Vera

Yağlı ciltlerde sivilce ve siyah nokta oluşumu daha yaygın olduğu için; bu ciltlere uygulanabilecek aloe veralı maskelere örnekler şunlardır:

 • Yumurta, bal, arpa ve aloe vera: 2 yemek kaşığı arpa unu, 1 tatlı kaşığı bal, 1 adet yumurta, 1 adet aloe vera yaprağının jeli; bir kap içerisinde macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Daha sonra bu karışım yüze maske olarak uygulanır. Yüze sürerken fırça yardımı da alınabilir. Maskenin kuruma mühletine nazaran, kuruduktan sonra ılık su ile yıkanarak maske çıkartılır. Ciltteki yağı dengeleyen ve sivilcelere yeterli gelen bir maskedir.
 • Yüz gençleştirme maskesi: 1 adet salatalığın suyunun ve 1 adet aloe vera yaprağının jelinin karışımının yüze sürülmesi formunda uygulanır. Bu maske kuruduğunda cilt temizlenir ve 3 damla E vitamini masaj yapılarak, dairesel hareketler yardımı ile cilde güzelce yedirilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir