3 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Geçer?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

3 yaş sendromu olarak tabir edilen durum, çocukların kendilerini özgür bireyler üzere hissetmeye başlaması ve bu hislerinin davranışlarına yansımasıdır. 2 yaş sendromu kadar bilinmese de 3 yaş sendromu, ailelere 2 yaş sendromundan daha da zorlayıcı anlar yaşatmaktadır. 3 yaş sendromuyla başa çıkmaya çalışan aileler, uzmanlar tarafından bilgi almak için çeşitli tekniklere başvurmaktadır. Lakin bilinmesi gereken birinci şey, 3 yaş sendromunun kalıcı olmadığı ve kısa müddet içerisinde geçeceğidir.

3 Yaş Sendromunun Belirtileri

Çocuklarda 3 yaş sendromu bulguları, genel manada her çocuk için birebir sayılmaktadır. Çocuklarda farklı karakteristik özellikler oluşmasına sebep olan 3 yaş sendromu belirtileri şu formda sıralanabilir:

  • 3 yaş sendromuna giren çocuklar için rastgele bir vakit takıntısı yoktur. Lakin yalnızca yapmak istedikleri şeye odaklanırlar. Bu çocuklara zorla hiçbir şey yaptırılamaz.
  • Konuşmalarında büyük değişim görülür. Saki bir gecede birçok söz öğrenmişlerdir. 5-6 sözlük cümleler kurmaya başlarlar.
  • İçlerinde büyük ve güçlü hisleri bulunmaktadır. Bu hislerini söz etmeye çalışırlar.
  • Tanıdıkları şahıslara güvenmek istemenin yanında, içlerinden gelen bağımsızlık duygusu onları bunaltmaktadır.
  • Sürekli ‘’Neden?’’ diye soru soralar. Bunun sebebi, etraflarındaki her şeyi öğrenmek istemeleridir.

3 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

3 yaş sendromunun geçmesi için çocukların ne için annesini çekiştirdiği ya da bunalttığının sebepleri anlaşılmaya çalışılmalıdır. 3 yaş sendromu vurma ve ağlama krizleri üzere sorunları de beraberinde getirmektedir. 3 yaş sendromuna girmiş bir ailenin yapması gerekenler şu halde sıralanabilir:

  • Kendisini yerden yere atan ve ağlama krizleri içerisine giren çocuklara karşı, aile bireyleri epey sakin kalmalıdır.
  • Bu çocuklar bağımsızlıklarını kazanmak ismine çeşitli yollara başvurur. Rastgele bir aksilik olmaması için aile bireylerinin, çocukların kimi şeyleri yapmasına müsaade vermesi gerekmektedir.
  • Giyinme konusunda inat eden çocuklar için aile bireylerinin sabırlı olması ve onların istediği üzere giyinmesine müsaade vermesi gerekmektedir.
  • 3 yaş sendromuna giren çocukların uykusunu âlâ almaları ve karınlarının tok olması gerekmektedir.
  • Çocukların fevri hareketleri karşısında bağırmak ya da vurmak, çocuğa epey fazla ziyan verecektir.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklar ve çıldırma pozisyonuna giren anneler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir