Alerjik Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Alerjik çocuklarda kıymetli olan noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilhassa bahar aylarında meydana çıkan polenlerle birlikte alerjik tepkiler göstermeye başlayan çocuklar, ailelerin sıkı nezareti altında tedavi edilmek zorundadır. Çocukların birçok dış etken sonucu hastalanması sebebiyle, akıllara alerji olan çocuğa ne yapmalı çeşidinde sorular belirmektedir. Öbür çocuklara göre daha hassas bir bünyeye sahip olan alerjik çocuklar, ailelerin ihmali ve hekimlerin direkt olarak antibiyotik tedavisi uygulaması sonucu, daha makus durumlara düşmekte, daha kuvvetli hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır.

Çocuklarda Neden Alerji Oluşur?

Çocukların alerjik olmasının asıl sebebi, bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflıklardır. Çocukların alerjen bir yapıya sahip olmasında, genetik yatkınlık değerli bir etken sayılmaktadır. Bunların haricinde;

  • Çocuğun bulunduğu ortamdaki hava kirliliği,
  • Ortamdaki toz yoğunluğu,
  • Doğadan uzak kalmak,
  • Nemli hava,
  • Ek besinlerin olağan vaktinden erken ya da geç verilmeye başlanması, çocukların alerjen tesirler uyandırmaktadır.

Alerjik Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alerjik çocukların tedavisinde dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi sonucu, çocuklarda görülen alerjik tepkiler azalmaya başlayacaktır. Alerjik çocukların iyileşmesi ismine dikkat edilmesi gereken noktalar şu halde sıralanabilir:

  • Evdeki Nem Düzeyi: Alerjik çocukların bulunduğu ortamdaki nem düzeyini azaltmak için tedbirler alınmalıdır. Fazla nem alerjik etmenleri tetikleyebilir.
  • Halılar: Bilhassa mesken tozu alerjisine sahip olan çocukların odasında, katiyetle halı bulunmamalıdır. Ayrıyeten odada yer alan fazla eşyalar, büyük kıyafet dolapları ve yüklü kitapların varlığı, çocuğun alerjisini tetikleyecektir.
  • Evcil Hayvanlar: Hayvanlara ve hayvan tüylerine karşı alerjisi bulunan çocukların, evcil hayvanlardan bilhassa de alerjisini tetikleyen hayvanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Mümkünse meskende hiçbir evcil hayvan bulundurulmamalıdır.
  • Hazır Besinler: İçerisinde katkı unsurlarını barındıran yiyecekler, çocukların alerjilerini daha da fazlalaştıracaktır. Bağışıklık sistemiyle direkt alakalı olan alerji, bağışıklıkta meydana gelen her zayıflıkta ortaya çıkacaktır. Çocuklar İçin Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Özel Karışımlar İçin Tıklayın !
  • Sigara: Sigara dumanı, tüm alerjileri tetiklemekte olan tehlikeli bir unsurdur. Yalnızca alerjisi olan çocukların değil, tüm çocuk ve bebeklerin bulunduğu ortamda sigara içmekten kaçınılmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir