Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Yeni doğanlarda sarılık tedavisi çocuk uzmanları tarafından gerekli görülmesi halinde yatış verilerek gerçekleştirilmektedir. Yeni doğan bebeklerin büyük bir kısmında gözlemlenen ve olağan kabul edilen sarılık hastalığının görülme sıklığı %60 civarlarındadır. Kanda yer alan bilirubin unsurun artışından kaynaklanan bu hastalığın erken doğumlar görülme sıklığı artarak %80 dolaylarında gerçekleşmektedir.

Bebeklerde Sarılık Derecesi Nedir?

Bebeklerde sarılık derecesi kandaki bilirubin ölçüsüne bağlı olarak tespit edilir. Bilirubin bedelinin 5 mg/dl’yi geçmesi halinde sarılık teşhisi konmakla birlikte bilirubin oranı;

  • 5 ila 8 mg/dl ortasında ise baş ve boyun bölgesi,
  • 8 ila 10 mg/dl ortasında ise üst gövde,
  • 10 ila 13 mg/dl ortasında ise alt gövde,
  • 13 ila 16 mg/dl ortasında ise kol ve bacaklar,
  • 16 mg/dl ve sonrasında el ve ayaklar

Sarararak sarılığın derecelerini oluşturur.

Yeni Doğan Sarılığı Ne Kadar Sürer?

Yeni doğan bebeklerde sarılık ne kadar sürer sorusuna tedavi sonrası en fazla 10 gün karşılığı verilebilir. Yaygın olarak doğumun 3. günü gözlemlenen sarılık belirtileri ile birlikte tedavi sürecinin başladığı sarılıkta prematüre doğumlarda hastalık doğumun 6. gününe kadar kendisini gösterebilmektedir.

Evde Sarılık Tedavi Edilebilir Mi?

Hastane taburcu süreçlerinin akabinde bebeklerde sarılık meskende nasıl geçer usullerini kullanarak bebeğinizin sarılığını iyileştirebileceğiniz üzere sarılık olma riskini de minimize edebilirsiniz.

  • Güneş ışınları bilirubin yakılmasını hızlandırır. Bebeğinize gün ışığına çıkarabilirsiniz.
  • Yetersiz beslenme sarılığın nedenleri ortasında yer alır. Bilhassa birinci haftalarda bebeğinizi sık sık emzirerek sarılık riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sayılan formüller ile bebeğinizin sarılık olmasını önleyebilir ve sarılığını güzelleştirebilirsiniz. Bilhassa birinci 10 günlük süreç içerisinde bebeğinizi yeterli gözlemlemeniz ve baş ve göz bölgelerindeki beyazlıklara sık sık bakarak sarılık oluşumunu ve güzelleşme sürecini takip edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir