Yaban Mersini Çayı Zayıflatır Mı? Yararları

Güzellik Eki 27, 2022 Yorum Yok

Zayıflatma tesiri yüksek yaban mersini birebir vakitte besin kıymeti yüksek eksiksiz bir antioksidandır. Yaban mersini sindirimi düzenler ve içeriğinde ki çeşitli mineral ve vitaminlerle bedeninizin neredeyse tüm gereksinimlerine yanıt verir. Yaban mersini kalori bedeli olarak da epey düşüktür. 100 gr yaban mersininin kalorisi yalnızca 57 (kcal) kalori olup sizi zayıflatırken çeşitli hastalıklara karşıda korur.

Yaban Mersini Çayı Hazırlama

Yaban mersini çayı tüketirken poşet çaylar yerine kendinizin hazırlaması sıhhatiniz ve cebiniz açısından daha yararlı olacaktır. Piyasada satılan yaban mersini lipton poşet çayı gibi çaylar %20 ile %30 ortasında yaban mersini içermektedir. Fiyat olarak da çok ucuz olmayan bu çaylar yerine aktardan alabileceğiniz kurutulmuş yaban mersini ile çayınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması epeyce kolay olan bu çayı yapmak için bir bardak kaynamış suya iki şeker kaşığı kurutulmuş yaban mersini eklemek kâfi. Yaklaşık 10-15 dakika demlenmesi beklendikten sonra yaban mersini çayınız tüketilmeye hazırdır.

Yaban Mersini Yararları

Yaban mersini yararları İbrahim Saraçoğlu tarafından şöyle özetlenmektedir;

  • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur
  • Doğal antibiyotik özelliği sayesinde idrar yollarını temizler.
  • Görme kayıplarını engeller
  • İçerğindeki A, B, C vitaminleri, selenyum, fosfor, magnezyum, çinko bakır sayesinde beyin işlevlerini müdafaada fayda sağlar.
  • Antioksidan özelliği ve yüksek lifli yapısı sayesinde kap hastalıklarına karşı korur.
  • Sindirimi düzenler, kabızlığa âlâ gelir
  • Antioksidan bileşeni sayesinde bedendeki hür radikallerin atılmasını sağlar böylece birçok hastalığı dolaylı yoldan engellemiş olur.

Taze Yaban Mersini Ne Vakit Çıkar?

Yaban mersini hasat vakti temmuz ve eylül aylarıdır. Tam bir antikosidan meyvesi olan yaban mersini ülkemizde Erzurum, Giresun, Trabzon ve Rize etrafında yetişen yaban mersinini meskende yetiştirmekte mümkündür. Birinci bahar aylarında ekimini saksıya yaparak sizde kendi meyvenizi yetiştirebilirsiniz. Rahatlığa düşkün olan yaban mersinini her saksıya bir tane ekerek ve vaktinde gübresini vererek taze bir formda kısmından tüketebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir