Sütün Cilt İçin Yararları Nelerdir Süt Maskesi Tanımı

Güzellik Eki 26, 2022 Yorum Yok

Bu yazımızda sizlere sütün cilde faydaları ve süt maskesi tanımı vereceğiz.. Süt cilde aydınlık verir ve bakım sağlar. Gelelim sütün cilde faydalarına…

Sütün cilde sağladığı yararlardan temel olanları şunlardır:

  • Cilde renk ve güç vermektedir. Bilhassa kaynamış değil, ham süt cilt için kullanılmalıdır. Limon suyu yahut gül suyu ile karıştırılıp cilde uygulandığında, cildi daha canlı bir hale getirmektedir.
  • Cildin alt katmanlarını beslediği için, cildin içeriden nemlenebilmesini sağlar. Bilhassa kışın baş gösteren cilt kurulukları için hayli yararlıdır. Ham süte un karıştırılarak cilt maskesi yapıldığında, cilt nem istikrarına kavuşur.
  • Ham sütün ciltteki gözeneklerdeki fazla yağı, sebumu, kirleri ve siyah noktaları temizleme üzere özellikleri vardır. Limon suyu ile karıştırılarak cilde uygulandığında, ciltteki tıkalı gözenekler açılmış olur.
  • Ham süt yanma hissine âlâ geldiği üzere, birebir vakitte ciltteki yanma kaynaklı olan izlerin de geçmesine âlâ gelir.
  • Ham süt ciltte renk tonu eşitlemesi yapar. Cildin tirozin salgılamasını engelleyerek, tirozinin tesir ettiği melaninin cildin kararmasına neden olmasını mahzurlar.
  • Cildin nem dengesini sağladığı ve ciltteki fazla yağı aldığı için cildin sivilcelerden arınmasını da sağlar. Bilhassa kil ile karıştırılıp maske biçiminde uygulandığında yüze güzel gelir.
  • Ciltteki kırışıklıklara pürüz olma, ciltte oluşan çizgileri düzeltme, güneş lekelerini ortadan kaldırma üzere özellikleri vardır. Püre haline getirilmiş olan muz ile maske yapıldığında kırışıklıklara karşı daha tesirli olur.
  • Cilde bir parlaklık verir.
  • Cildi aydınlatır.
  • Cildi güneşten koruyan bir tesiri vardır. Bilhassa lor ile karıştırılıp, güneşe çıkmadan 30 dakika evvel yüze sürüldüğünde; 4 saatlik üzere bir mühlet için güneş kremi tesiri olur.

Suna Dumankaya’dan Sivilceleri Gideren Süt Maskesi

1 tatlı kaşığı süt ile 1 tatlı kaşığı maden suyu ve 3 damla limon suyu karıştırılır. Bu karışıma minik ekmek kesimleri batırılır ve bu ekmek kesimleri sivilcelerin üzerinde 25 dakika bekletilecek halde cilde yerleştirilir. Sonrasında cilt temizlenir. 5 gün boyunca uygulanması gereken bir uygulamadır.

Cilt Paklığı İçin Süt Maskesi

1 çorba kaşığı süt, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 adet rendelenmiş orta uzunluk patates ve gerekli ölçüde yulaf unu karıştırılıp cilde sürülür. 25 dakika kadar bekletilir ve sonra cilt temizlenir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir