Pirinç Kilo Aldırır mı?

Güzellik Oca 08, 2023 Yorum Yok

Birisi kilo vermek istiyorsa, ekseriyetle duydukları birinci tavsiye, onları şişmanlatacağı için pirinçten Irak durmaktır. Bununla birlikte, pirinç, aldığı Üzücü beslenme durumunu sahiden hak ediyor mu? Birinci olarak, kimi gerçekleri açıklığa kavuşturalım!

Pirinç, ülkemizin Temel Besin hususu ve Varlıklı bir karbonhidrat kaynağı olup, ne şişmanlatır ne de sıhhatsizdir. Bununla birlikte, beşerler onu diğer birçok rahatsızlığın yanı Dizi ve iç olmak üzere Çeşitli sıhhat rahatsızlıklarının gerisindeki birincil neden olarak gördükleri için Üzücü bir üne sahiptir. Artık soru, pirincin kilo almanın gerçek hatalısı olup olmadığıdır. Yoksa insanların tüketme formu mi? Haydi bulalım!

Pirinç ve Kilo Yönetimi​

Araştırmalara nazaran pirinç, istikrarlı ve besleyici bir diyetin kritik bir kesimidir. Yağ ve şeker oranı düşük, sindirimi kolay, glütensiz ve âlâ bir kaynağı.

Ayrıyeten gücü ağır besinlerden biri olan kimi pirinç çeşitleri, magnezyum, fosfor, manganez, selenyum ve demir üzere öteki yararlı besinlerin deposudur.

Pirinç, bedene güç sağlayan yüksek karbonhidratlı bir besindir. Pirinçteki lif, sindirimi düzenlemeye Yardımcı olur ve protein, dokuları oluşturmaya ve onarmaya Yardımcı olur.

İşte pirincin optimal kiloyu muhafazaya nasıl Yardımcı olduğu:

  • Pirinçteki amino asitler, bedende depolanan yağ içeriğinin parçalanmasına Yardımcı olur.
  • Pirinçteki B vitaminleri, yağ metabolizmasında hayati bir rol oynar ve şişkinliği ve ruh hali değişimlerini önler.
  • Pirinç tüketmek, göbek yağını azaltmada kritik olan hormon düzeylerini dengelemeye Yardımcı olur.
  • Pirinç ayrıyeten leptin direncini düzenlemeye Yardımcı olarak kişinin çok Yemek yemesini ve kilo almasını mahzurlar.
  • Çalışmalar, makul pirinç çeşitlerinin, bağırsak bakterileri için Müsait olan ve Sonuç olarak hal, Ebat ve bağışıklık fonksiyonunda en Müsait sonucun elde edilmesine Yardımcı olan prebiyotik yararlara sahip olduğunu göstermektedir.

Kahverengi Pirinç vs ak Pirinç​

Tipik bir sıhhat tartışması, kahverengi ve ak pirinç ortasındaki daha sağlıklı seçim hakkındadır. Ne Cin pirinç daha besleyicidir, kahverengi mi yoksa ak mı?

Kahverengi pirinç cilasızdır, yani daha Çok lif, protein, vitamin ve mineral içerir ve yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Öte yandan, kahverengi pirincin fitik asit üzere kimi anti-besin hususları vardır ve bunlar, ıslatma müddeti ve sıcaklığı artırılarak azaltılabilir. ek olarak, yüksek lif içeriği, bağırsak meseleleri olan bireylerin sindirimini zorlaştırabilir.

Ağır sürece çoklukla ak pirincin besleyici katmanını ortadan kaldırarak vitamin ve mineral eksikliğine neden olur. ak pirinç rafine edildiğinden, çok tüketim obeziteye ve öbür kronik sıhhat meselelerine yol açabilir. Bununla birlikte, kilo Eda Laf konusu olduğunda, kilo kaybı için Olumlu yahut ziyanlı değildir. İşinize ve Ömür üslubunuza nazaran yanlışsız ölçüde yediğinizden emin olun.

Pirinç Kilo Aldırır mı?​

Kilo alımı, tüketilen yiyeceğin cinsine değil, tüketilen kısmına bağlıdır. bütün yiyecekler sıhhate bir formda fayda sağlar, fakat ölçü yararları engelleyebilir.

Benzeri biçimde pirinç, muhtaçlığınızdan fazlasını tükettiğinizde kilo almanıza neden olabilir. Yüksek karbonhidratlı bir besin kümesi olan pirincin glisemik indeksi 64 ile biraz yüksektir. Bunun sonucunda kan şekerini yükseltebilir ve insülin işlevini etkileyebilir.

Not: Pirinç, kâfi oranda ve hakikat kombinasyonla tüketildiğinde kilo vermeye Yardımcı olan güç veren besinlerden biridir. ek olarak, günlük diyete kahverengi pirinç eklemek, genel kolesterol düzeylerini düşürür ve kişinin uzun mühlet tok hissetmesini sağlar. Sonuç olarak, kilo vermenize Yardımcı olacaktır. Lakin pirinçle Bir arada tüketilen besinler ve tüketim ölçüsü kilo Eda seyahatinizi Kıymetli ölçüde etkileyebilir.

Diyetinize Pirinci iç Etmek İçin Sağlıklı İpuçları​

Basitçe söylemek gerekirse, pirinç, istikrarlı bir kilo Eda planının Ünlü bir modülü olabilir. Kilo idarenizi engellemeden günlük diyetinizde pirinci inançlı bir biçimde kullanmanın tesirli yollarının bir listesi.

Alıştırma Porsiyon Kontrolü​

Pirinç sağlıklıdır lakin kalorisi vardır. Bu nedenle porsiyon denetimini bedeninizin gereksinimlerine nazaran ayarlamanız değerlidir, böylelikle Çok kalori almamış olursunuz. Yanlışsız porsiyon boyutu, tipik olarak 200 kaloriye sahip olan ½ ila 1 fincandır. Seçtiğiniz pirincin çeşidine nazaran değişiklik gösterebilir.

Sebzelerle Eşleştirin​

Genellikle pirinç, yüksek glisemik indeksi nedeniyle ‘kötü’ Besin olarak etiketlenir. Bu, pirincin süratle sindirileceği ve kan şekerinde Birden yükselmelere yol açacağı manasına gelir. Bu nedenle, kısa müddette acıkacak ve daha Çok kalori tüketeceksiniz. Lif oranı yüksek ve kalorisi düşük sebzelerle birleştirmek, bu Birden kan şekeri artışının yönetilmesine Yardımcı olacaktır.

Çözüm​

Sürdürülebilir bir kilo kaybı, sistemli idman ve istikrarlı beslenmenin eksiksiz bir kombinasyonu olmalıdır. Biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, pirinç üzere en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Özetle Fazla istikametli bir besin olan pirinç Biricik başına kilo aldırmaz yahut kilo vermenize Yardımcı olabilir. Süreci etkileyen, yemeğin tamamı yahut eklenen Besin kaynakları ile ilgilidir.

Porsiyon boyutunu ve pirincin çeşidini izleyip sağlıklı hallerde pişirebildiğinizde, kilo Eda amaçlarınıza ulaşmak için pirinci diyetinizden kesmeniz gerekmez.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir