Kestanenin Cilde Yararları Nelerdir? Kestane Maskesi Tanımı

Güzellik Eki 27, 2022 Yorum Yok

Kestanenin cilde yarar sağladığı konulardan temel olanları şunlardır:

  • Kestane su oranı yüksek olan bir besin olduğu için, tüketildiğinde bedeni serin tutma üzere bir özelliği vardır. Dolayısı ile çoklukla yaz günlerinde; sıcağa karşı dayanıklılığın artması ve cildin nem istikrarını sağlaması maksadı ile tüketilir. Bilhassa su kestanesi susuzluk için teğe birdir.
  • Ciltte herhangi bir şişkinlik oluştuğunda ve bu şişkinliğe olağan kestane yahut su kestanesinin püresi sürüldüğünde, şişkinlik iner.
  • Kalsiyum, fosfor ve potasyum bakımından varlıklı bir besin olduğundan, diş sıhhatinde ve dişleri güçlendirmede de kıymetli tesirleri vardır.
  • At kestanesinden elde edilen özün içerisinde aescin isimli bir husus vardır ve bu öz eklem iltihabına uygun gelir.
  • Sarılık ve gibisi enfeksiyonlarda tedavi emelli kullanılabilmektedir.
  • Detoks tesiri olan bir besindir. Toksinlerin bedenden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Cildin daha sağlıklı, parlak ve doğal görünmesinde rol oynar.
  • Kestanenin kaynatılıp suyu çıkartıldığında; bu suyun kızamık kaynaklı kabarmış olan bölgelere olumlu tesiri vardır.
  • Saça maske olarak uygulandığında, saçı daha kalın ve parlak gösterme özelliği vardır. Ayrıyeten saç derisinin toksinlerden arınarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Cildi Nemlendiren Kestane Maskesi

1 cezve suya 3 adet kestane eklenerek kaynatılır. Kestaneler yeterlice yumuşadıktan sonra ocak kapatılır ve kestaneler soğumaya bırakılır. Soğuma etabı gerçekleştikten sonra kestanelerin kabukları soyulur ve içleri de püre haline getirilir. Bu püreye 1 çay kaşığı süt, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı bal eklenir. Pürüzsüz bir manzara kazanana kadar bu karışım karıştırılır. Yüze sürüldükten sonra 15 dakika kadar beklenir. Sonrasında durulanır. Haftada 1 yapılabilecek bir maskedir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kestane Maskesi

1 cezve suya 2 adet kestane koyularak kaynatılır. 2 kestane soğuduktan sonra kabukları soyulur ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı süt eklenir. Tıpkı vakitte 2-3 damla zeytinyağı da ek edilir. Bu karışım yüze maske olarak uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilir. Haftada 1 yahut 2 sefer uygulanabilecek bir maskedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir