İkiz bebek sahibi olma şansımı ne artırabilir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Oca 10, 2023 Yorum Yok

Her Vakit Aka bir aileye sahip olmayı Düş ettiyseniz, ikiz bebek sahibi olma niyeti cazip gelebilir. Yaşınız ve etnik kökeniniz ile doğurganlık tedavilerinin kullanımı üzere Türlü faktörler, ikiz bebek olma talihinizi artırabilir.

TUİK datalarına nazaran;
Doğumların %3,1’i çoğul doğum olarak gerçekleşti. Doğumların 2021 yılında %3,1’i çoğul doğum olarak gerçekleşirken, bu doğumların %96,2’si ikiz, %3,5’i üçüz ve %0,3’ü dördüz ve daha Çok bebek olarak gerçekleşti.

İkiz bebek sahibi olma talihimi ne artırabilir?​

Çift yumurta ikizleri, birebir adet döngüsünde iki yumurtanın farklı sperm hücreleri tarafından döllenmesiyle oluşur. Bir yumurta bir sperm hücresi tarafından döllendiğinde gebe kalan Biricik yumurta ikizlerinden iki kat daha yaygındırlar. Döllenmiş yumurta ikiye ayrılarak rahimde iki embriyo oluşturur.

Doğurganlık tedavileri, hem çift yumurta hem de Biricik yumurta ikizlerine sahip olma talihinizi artırır, lakin yaşınız, genetiğiniz ve aile geçmişiniz üzere sahibi olma olasılığınızı artırabilecek Öbür faktörler de vardır:

Kalıtım: İkizseniz yahut ailenizde ikizler varsa, sizin de ikiz olma olasılığınız biraz daha yüksektir.

Yaş: Yaşlandıkça, çift yumurta ikizlerine yahut daha yüksek dereceli katlara sahip olma talihiniz o kadar yüksek olur. Bir teori, 35 ıslak ve üstü bayanların genç bayanlardan daha Çok folikül uyarıcı hormon (FSH) üretmesidir. FSH birebir vakitte her ay yumurtlamaya hazırlanmak için yumurtanın olgunlaşmasına neden olan hormondur ve fazladan FSH’si olan bayanlar Biricik bir döngüde aniden Çok yumurta salabilir. Yani daha İhtiyar bayanların Hamile kalma olasılıkları istatistiksel olarak daha düşüktür, lakin Hamile kalırlarsa ikiz doğurma olasılıkları daha yüksektir.

İkizlerin geçmişi: Bir çift yumurta ikiziniz olduğunda, gelecekteki gebeliklerde Öbür bir çift yumurta ikizine sahip olma olasılığınız iki kat daha fazladır.

Gebelik sayısı: Ne kadar Fazla hamilelik yaşarsanız, ikiz sahibi olma talihiniz o kadar artar.

Vücut tipi: Çift yumurta ikizleri, Kocaman ve uzun uzunluklu bayanlarda Ufak bayanlara nazaran daha yaygındır.

Hangi doğurganlık tedavileri ikiz olma talihimi tesirler?​

Kısırlık için birtakım tedaviler, yumurtlamayı artırdıkları için ikizlere, üçüzlere ve daha yüksek dereceli katlara Hamile kalma olasılığınızı artırabilir.

Örneğin, gonadotropinler, yumurtalıklarınızı yumurtlama sırasında apansız Çok yumurta üretmesi için uyaran enjekte edilebilir doğurganlık ilaçlarıdır. Daha Çok yumurta salınırsa, bu birdenbire Çok yumurtanın döllenme, münasebetiyle mümkünlüğünü artırır.

IVF üzere Yardımcı üreme teknolojisi (ART) kullanmak ikiz olma talihinizi artırır, lakin hekiminizden bir seferde sırf bir embriyo transfer etmesini isteyerek çoğul gebeliği önleyebilirsiniz.

2019 ön Ulusal bilgilerine nazaran, bütün embriyo transferlerinden sonra ikiz doğumla sonuçlanan tedavilerinin yüzdesi şu biçimdedir:

  • 35 ıslak altı bayanlarda yüzde 7,3
  • 35-37 ıslak ortası bayanlarda yüzde 6,9
  • 38-40 ıslak ortası bayanlarda yüzde 6,8
  • 41-42 ıslak ortası bayanlarda yüzde 5,1
  • 43 ıslak ve üstü bayanlarda yüzde 5,9

Yine de doğurganlık tedavileri, ikiz sahibi olma bahtınızı artırmanın kolay bir yolu değildir. çok kıymetli olma eğilimindedirler ve her Vakit sıhhat sigortası kapsamında değildirler. Örneğin, bir IVF (tüp bebek tedavisi) döngüsünün ortalama maliyeti 10.000 ila 15.000 Dolar ortasındadır. Ve doğurganlık tedavileri çoklukla teşhisi konan bireyler için ayrılmıştır.

Doğurganlık tedavilerinin gelişmesi nedeniyle ikizlerin doğum oranının yavaşlamış olması mümkündür. Örneğin, in vitro fertilizasyon (IVF) ile hekimler, başarılı bir hamilelik geçirme talihini artırmak için çoklukla birdenbire Çok embriyoyu birebir anda rahme naklederler. Bu tıpkı vakitte ikiz olma mümkünlüğünü da artırıyor, fakat artık tabipler yüksek riskli gebelikleri azaltmak için bir seferde sadece bir yahut nadiren iki embriyo transfer ediyor.

Bunun nedeni, çoğul gebeliği olan (birden Çok bebek taşıyan) bayanların erken doğum, düşük doğum tartısı, preeklampsi (yüksek tansiyon) , gestasyonel diyabet ve sezaryen üzere komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmasıdır .

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir