Havucun Cilt İçin Yararları Nelerdir? Nemlendirici Havuç Maskesi

Güzellik Eki 26, 2022 Yorum Yok

Havucun cilde yararları nelerdir? Nemlendirici havuç maskesi nasıl yapılır? Havucun cilde sağladığı bilinen faydalardan kimileri şunlardır:

  • Havucun içerisinde C vitamini ve antioksidanlar bulunduğundan, cildin parlamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bilhassa rendelenmiş havuç bal ile karıştırılıp yüze uygulandığında, cildin daha parlak olduğu gözlenmiştir.
  • Havuç suyu cilt lekelerinden kurtulmak ve yara izlerini ortadan kaldırmak için teğe birdir. Macun kıvamına getirilerek de cilde uygulanabilir.
  • Kollajen cildin esnekliğini müdafaasına yardımcı olan bir protein çeşididir ve C vitamini bu kollajenin üretimini sağlar. Dolayısı ile havuç da C vitamini bakımından güçlü bir besin olduğu için cildin yaşlanmasının gecikmesinde değerli bir rol oynar. Birebir vakitte içerisinde A vitamini de olduğu için ciltteki kırışıklıkların azalmasında ve önlenmesinde tesirlidir.
  • İçerisinde beta-karoten olduğu için güneşin yaydığı ziyanlı ışınlara karşı cildi hami tesiri vardır. Derinin güneşe karşı bağışıklığını arttırdığı üzere, güneş yanığını da ortadan kaldırmakta tesirlidir. Bilhassa yaz aylarında tüketilmesi epey yararlıdır.
  • İçerisinde bol ölçüde potasyum olduğundan, kuru ciltlilerin cildinin nem istikrarının sağlanmasında rol oynar.
  • Sivilce, akne, döküntü, dermatit ve A vitamini kaynaklı bütün cilt sorunlarını geçirici bir tesiri vardır.
  • Yaralar, kesikler ve iltihaplı bölgeler için havucun uygunlaştırıcı bir tesiri vardır.

Nemlendirici Havuç Maskesi

2 çay kaşığı kadar rendelenmiş havuç macun kıvamına getirilmelidir. Sonrasında 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı süt kreması, birkaç damla zeytinyağı macun kıvamındaki havuca eklenerek karıştırılmalıdır.  Bu karışım daha öncesinde temizlenmiş olan yüze sürülmelidir. 10 ile 15 dakika ortasında bir müddet yüzde bekletilen karışım soğuk su ile düzgünce yıkanmalıdır.

Yatıştırıcı Havuçlu Yüz Spreyi

Özellikle güneş ışığına fazla maruz kalmış ya da tozdan ötürü etkilenmiş olan bireylerin ciltlerine uygulaması gereken yatıştırıcı bir spreydir. Öncelikle taze havucun suyu sıkılmalıdır. Çıkan suyun yaklaşık 2 katı kadar gül suyu, bu suya eklenmelidir. Bu karışım bir sprey şişesine konmalıdır ve gereksinim anında yüze sıkılmalıdır. Sıcaktan bunalan, bronzlaşma oranını azaltmak isteyen, güneş yanıklarını azaltmak isteyen bireylerin ciltlerini yatıştırmak için kullanabilecekleri bir spreydir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir